Jačanje proruskog raspoloženja u Srbiji posljedica je činjenice da vlast potiče takvo opredjeljenje, kaže za novosadski "Dnevnik" od srijede direktor Foruma za etničke odnose Dušan Janjić, i dodaje da bi takve manipulacije u kreiranju javnog mnijenja mogle biti "čak sudbonosne i za proces europskih integracija Srbije".
Janjić ističe da su rezultati nedavno objavljenog istraživanja, po kojima je većina građana Srbije proruski orijentirana i u antiameričkom raspoloženju, posljedica utjecaja političke elite na javno mnijenje.
"Javnost u Srbiji uvijek je bilo lako dobiti na te teme: jeste li proamerički ili proruski nastrojenI. Riječ je o starom modelu, po kojem se ovdje raspravlja o velikoj svjetskoj politici. Nesumnjivo je, dakle, da je jačanje proruskog raspoloženja u Srbiji posljedica činjenice da vlast potiče takvo opredjeljenje", zaključuje za Dnevnik ugledni politički analitičar i čelnik te nevladine udruge.
On upozorava na to da s antiameričkim stajalištem Srbija ne može u dogledno vrijeme u EU, te da se ovdašnji političari moraju i konkretno opredijeliti u tom pogledu da bi u svijetu bili ozbiljno shvaćeni.
"I Tadić se mora opredijeliti na kojem će stolcu sjediti, jer će inače slijediti veliki pritisci na njega i izvana i iznutra. Uostalom, ako to ne učini, alternativa za Bruxelles i Washington bit će opcija Tome Nikolića (čelnika Srpske napredne stranke), jer se politički zemljopis u Srbiji promijenio", upozorava Janjić
Normalno je da Srbija ekonomski, financijski i diplomatski surađuje s Rusijom, ali nije normalno to što je Beograd politiku prema Kosovu vezao uz rusku potporu. Tako je sudbina Kosova, pa i sudbina Srbije, više u rukama Moskve nego Beograda, zaključuje sugovornik "Dnevnika".