ANALIZA STANJA

Ekonomski rast na Balkanu je fatamorgana!

Bionic
Reading

U prvom tromjesečju ove godine (siječanj-ožujak) u Bosni i Hercegovini (BiH) evidentan je skroman ekonomski rast, potvrđeno je Agenciji Anadolija (AA) u Direkciji za ekonomsko planiranje BiH. Istovremeno stižu informacije da Srbija i Crna Gora izlaze iz recesije. Tragom te informacije, novinari i urednici Agencije Anadolija (AA) istraživali su je li to naznaka ekonomskog oporavka zemalja zapadnog Balkana ili je riječ o 'točnom zbiru netočnih statističkih podataka' kojima se manipulira u političke svrhe

Sudeći po ocjenama relevantnih ekonomskih analitičara iz regije, ekonomski oporavak zapadnog Balkana može biti samo fatamorgana! 'Rast izvoza i industrijske proizvodnje te povećanje građevinskih radova ukazuju na zaustavljanje nekih veoma važnih negativnih trendova iz prethodne godine. Nominalna stagnacija robnog uvoza i rast građevinskih radova ukazuju na moguću stagnaciju domaće potražnje, što uz nominalno smanjenje vanjskotrgovinskog robnog deficita od 9,3 posto ukazuje na skroman realni ekonomski rast BiH u prvom tromjesečju', tvrde u Direkciji za ekonomsko planiranje BiH.

Važan napredak je, dodaju, ostvaren u domeni pokrivenosti robnog uvoza izvozom od 56,5 posto u prvom tromjesečju, što je znatno više u odnosu na isto razdoblje 2012. godine. Ovo je, istaknuto je, rezultat pada robnog uvoza i rasta vrijednosti izvoza od 9,7 posto. Također, povećanje izvoza u prvom tromjesečju je u velikoj mjeri dovelo do rasta prerađivačke industrije od 9,7 posto, 'koja ima centralnu ulogu u cjelokupnoj ekonomiji BiH'.

Pored toga, značajan doprinos povećanju industrijske proizvodnje i izvoza u prvom tromjesečju, kako je pojašnjeno, ostvaren je zahvaljujući porastu proizvodnje električne energije od 15,4 posto nakon brojnih problema s remontima i hidrološkom situacijom u prethodnoj godini. U isto vrijeme građevinarstvo nakon prošlogodišnjeg pada od 5 posto bilježi skroman rast u prvom tromjesečju, i to kao rezultat snažnog rasta u Federaciji BiH od 21 posto, ponajviše zbog gradnje autoceste na koridoru 5C te pada od 15,8 posto u entitetu Republici Srpskoj.

Ekonomski analitičar Eldar Dizdarević
pojašnjava da je informacija o 'ekonomskom rastu' u BiH tek statistički pokazatelj. 'Kod nas u BiH se obično početkom godine, odnosno u prvom kvartalu, pokaže nekakav blagi rast. Tako je bilo u posljednjih pet do šest godina. I onda u zadnja tri kvartala dođe do potpunog obrata. Tako da mislim da je to nekakav trend i zbir statističkih podataka koji ne daju realnu sliku na terenu. Naprotiv, ja vidim dosta pokazatelja koji potvrđuju da u ovoj godini možemo očekivati i drastičan pad. Doći će do smanjenja potrošnje zbog javnog sektora i povećane otplate dugova Međunarodnom monetarnom fondu (MMF). Vlada Federacije BiH planira povećati poreze, što ne ide u prilog realnoj ekonomiji. A izvoz ovisi o oporavku eurozone kojoj sada ne cvjetaju ruže. Ne vidim ništa dobro u ovoj godini', kazao je Dizdarević za Agenciju Anadolija.

Analitičar Vanjskotrgovinske komore (VKT)Igor Gavran također upozorava da se blagi rast ekonomije BiH treba tretirati iz tri ugla. On kaže da je rast ekonomije više nego simboličan te podsjeća kako se ekonomska kretanja u BiH čest fiktivno prikazuju, 'pa su i krediti značajne investicije'. 'Statistički, vjerujem da su ti podaci točni. Međutim oni su takvi iz tri osnovna razloga. Jedan razlog je to što su u prvom kvartalu prošle godine bile velike vremenske nepogode. Došlo je do pada proizvodnje, loše hidrologije... Jedan razlog tog povećanja jest činjenica da je prošlogodišnji prvi kvartal bio rijetko loš. Drugi razlog je to što u ovom kvartalu imamo iznimno pozitivnu hidrološku situaciju i enorman rast izvoza električne energije. Nažalost, s obzirom da u našoj proizvodnji proizvodnja električne energije ima velik utjecaj, otud i taj rast. Treće, unatoč svim tim povećanjima, i postotno, a i kad se gleda u apsolutnim vrijednostima, suštinski se ništa ne mijenja u ekonomiji. Kad se pogledaju ukupne vrijednosti, one su i dalje daleko, daleko ispod potreba u BiH', naglasio je Gavran.

Povećanje rasta ekonomije u BiH, kaže Gavran, nije posljedica održivog razvoja, već male promjene. 'Gdje su daljnji kapaciteti za rast ekonomije od onog što sam spomenuo? Nema ih. Nema novih kapaciteta, ulaganja... Nemamo novu elektranu i nove energetske kapacitete. Primjerice, ako ljeto bude sušno i hidrologija loša, sve što sada imamo izgubit ćemo u predstojećim mjesecima. Osim toga, tužno je što mi u BiH toliku struju izvozimo umjesto da je trošimo u domaćoj industriji i izvozimo gotove proizvode', izjavio je on.

Također, prema studiji hrvatskih stručnjaka Focus-economicsa,Hrvatska će 2013. godine zabilježiti pad domaće ekonomije od 0,6 posto. Oporavak je predviđen tek u idućoj godini, kada bi stopa rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) mogla dosegnuti 1,2 posto. Isto tako, grupa europskih stručnjaka prognozira da će Hrvatska ove godine, unatoč ulasku u Europsku uniju (EU) 1. srpnja, zabilježiti pad BDP-a od jedan posto i rast nezaposlenosti s 15,9 posto u prošloj godini na 19,1 u 2013. godini. Također, u 2014. godini može se očekivati rast nezaposlenosti u Hrvatskoj od 20,1 posto.

Srbija je u međuvremenu objavila da je recesija iza nje. Ministarstvo financija i gospodarstva objavilo je da je u prvom tromjesečju ove godine srpski izvoz ostvario rast od 22 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Industrijska proizvodnja se počela oporavljati, zabilježivši rast od 5,2 posto. Bruto domaći proizvod (BDP) povećan je za 1,9 posto. 'U prvom tromjesečju ove godine zabilježen je rast industrijske proizvodnje i bruto društvenog proizvoda, čime je srpska ekonomija i formalno izašla iz recesije', priopćili su početkom svibnja iz Ministarstva financija i gospodarstva Republike Srbije. Prema procjenama Erste grupe, Srbija će ove godine zabilježiti rast BDP-a od 1,5 posto napominjući da bi, u uvjetima konzervativnijih makroekonomskih pretpostavki, budžetski deficit mogao biti u zoni od oko pet posto BDP-a.

Međutim, unatoč ocjenama srpske vlade, tamošnji su ekonomisti upozorili da je rano za izvođenje ekonomskih zaključaka za cijelu godinu. Pogotovo ako se ima u vidu da nema rasta zaposlenosti. Recesija nije samo statistika, kazali su. Problem je i to što se rast računa u odnosu na prethodnu godinu, u kojoj je sve bilo potpuno smanjeno. Potrebno je nastavljanje pozitivnog trenda barem sljedećih nekoliko kvartala, pa da se vidi pravi pomak. Ekonomist Miroslav Zdravković ranije je ocijenio da o ulasku ili izlasku iz recesije 'nema smisla govoriti dok opada broj zaposlenih u zemlji'.

Kamo ide Crna Gora?

Crnogorski ministar financija Radoje Žugić ocijenio je sredinom mjeseca da Crna Gora izlazi iz recesije. Žugić je, kako je priopćila crnogorska vlada, predstavio makroekonomsku situaciju u državi misiji Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) podacima koji 'preliminarno potvrđuju izlazak iz recesije'. No nisu navedeni podaci na osnovi kojih je dana ocjena o izlasku crnogorskog gospodarstva iz recesije, ali je navedeno da je ostvarenje javnih prihoda iznad plana. Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD) povisila je procjenu rasta ekonomije za Crnu Goru u ovoj godini s 0,8 posto iz siječnja na 1,0 posto.

Isto tako, prema Statističkom uredu Slovenije, ta zemlja, nekada najrazvijenija republika bivše Jugoslavije, u četvrtom kvartalu 2012. godine zabilježila je pad od 3,0 posto, a međunarodne ustanove procjenjuju da bi Slovenija u 2013. godini mogla zabilježiti pad od čak 1,9 posto. Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD) u svome izvještaju o očekivanom ekonomskom rastu balkanskih zemalja navodi da bi Albanija u 2013. mogla ostvariti ekonomski rast od 2 posto.

'Ekonomija Slovenije ruši se kao kula od karata'

Damir Novotny, ugledni hrvatski ekonomski stručnjak i ekonomski analitičar, ocijenio je u razgovoru za Agenciju Anadolija da će nakon ulaska Hrvatske u EU doći do zaustavljanja negativnog pada. 'No ne možemo očekivati značajniji oporavak', istakao je. Prema njegovim riječima, najlošije je stanje u BiH. Ondje se, kako ističe, godinama ništa ne događa i ne razvija se industrija.

'Srbija je privukla nešto stranih ulaganja. Nažalost, tamo je visoka nezaposlenost i nizak je GDP. Trebat će rast industrijske proizvodnje da bi se prilike konsolidirale. U Sloveniji pada ekonomska aktivnost i ruši se kao kula od karata. Kompanije se nisu rekonstruirale, što je poseban problem gospodarstva te zemlje', rekao je Novotny.

Kad je riječ o Crnoj Gori, Novotny tvrdi da ta zemlja ima turistički potencijal i ništa više od toga. 'Od turizma se ne može živjeti. Loše su perspektive', dodao je. Na kraju je istakao da Makedonija ima problem Bugarske i Grčke, a da je ekonomija na čekanju, dok je na Kosovu 'ekonomija nesređena i nema naznaka da će se tu stanje bitnije popravljati'.