Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan optužio je danas Francusku za genocid u Ruandi, a Njemačku za masakr u Namibiji komentirajući donošenje rezolucije njemačkog Bundestaga o genocidu and Armencima u Turskoj, prenosi turska televizija NTV
'Tko stoji iza masakra u Ruandi? Francuska. Međutim, o tome se ne govori', rekao je Erdogan govoreći na ceremoniji uručivanja diplomama istanbulskog sveučilišta Sabahattin Zaim.
Komentirajući donošenje rezolucije njemačkog parlamenta o genocidu nad Armencima, Erdogan je izjavio da je Njemačka, osim Holokausta, kriva i za ubojstvo 100.000 stanovnika Namibije.
'Njemačka! Ponovit ću ovo; kao prvo, računajte Holokaust. A onda kako ste uništili, ubili više od 100.000 stanovnika Namibije u Namibiji. Trebate to računati', rekao je Erdogan u obraćanju na sveučilištu, dodajući kako je Njemačka 'posljednja zemlja koja treba održati glasanje o genocidu'.
'Naša povijest nije povijest masakra. Naša povijest je povijest milosti i samilosti, to je razlika među nama', poručio je Erdogan.
U Turskoj živi oko 100.000 Armenaca, istaknuo je Erdogan dodajući kako 'polovica njih su turski državljani, a polovina nisu, iako ih nisu odbacili već ih trenutačno drže gostima'.
'Da smo mi zemlja koja je neprijatelj Armencima, mi bismo poslali nazad sav taj narod', istaknuo je Erdogan, koji je također reagirao na navode koji Tursku optužuju za paljenje armenskih crkava, ističući kako Turska upravo radi suprotno i armenske crkve vraća armenskim fundacijama.
Naglasio je i kako je 'veličanstvenost zapadnih metropola došla od milijuna Afrikanaca'.
'Danas kada podignemo tu zavjesu veličanstvenosti, svjedočimo tragediji i suzama milijuna Afikanaca u tim gradovima. Pod elegantnim pločnicima Berlina, Pariza, Bruxellesa su život, krv i napori Afrikanaca', poručio je Erdogan.
Podsjetimo, Erdoganove kritike Njemačkoj stižu nakon što su zastupnici u njemačkom saveznom parlamentu Bundestagu prošlog četvrtka usvojili nacrt rezolucije o događajima iz 1915. koja uključuje i izraz 'genocid'. Zastupnici koji su se obratili prije usvajanja nacrta rezolucije poručili su kako njihov cilj nije optužiti
Tursku već se prisjetiti žrtava i potaknuti na pomirenje Turske i Armenije.
Poručili su također kako i tadašnje Njemačko carstvo snosi odgovornost zbog toga što nije intervenirala u tom razdoblju. Naglašeno je kako danas nije vrijeme da se optuži Turska i njen narod, nego da joj se uputi zahvala jer je svoja vrata otvorila izbjeglicama.
431173,430984,428398,425893