Europa i Amerika smatraju da je došlo vrijeme za zajedničko transatlantsko tržište, Rusija se protivi novim blokovskim podjelama, a NATO-a upozorava kako su suradnja i jedinstvo nužnost u suočavanju s globalnim prijetnjama i krizama, istaknuto je u subotu tijekom rasprave na Muenchenoj sigurnosnoj konferenciji
U debati nakon govora američkog potpredsjednika Joea Bidena sudjelovali su uz njemačkog ministra vanjskih poslova Guida Westerwellea, i ruski ministar Sergej Lavrov, i šef NATO-a Anders Fogh Rasmussen. 'Došlo je vrijeme za jedan ambiciozniji projekt koji će iskoristiti naše snage s obiju strana Atlantika. Svijet je spreman za jedno zajedničko transatlantsko tržište', rekao je Westerwelle i tako zapravo parafrazirao riječi američkog potpredsjednika Joea Bidena koji je pozvao na formuliranje 'sveobuhvatnog transatlantskog gospodarskog sporazuma'.
'Europa će iz ove krize izaći još snažnija i fokusirat će se na snažniju suradnju, a ne na slabljenje suradnje', dodao je Westerwelle. Sergej Lavrov rekao je da 'blokovski pristup ne pomaže'. Na 70. godišnjicu poraza Hitlerove vojske u bitci kod Staljingrada Lavrov je podsjetio da je nužno 'gledati naprijed, ne unatrag', ali da 'blokovski pristup sigurnosti ne pomaže'. Moramo stvari gledati šire i identificirati ono što nam je zajedničko, rekao je.
Pitanje američkog raketog štita i dalje je sporno. 'Pitanje raketnog štita važan je test naših brojnih neodređenih deklaracija. Neki naši partneri ponovno vuku linije podjele', upozorio je Lavrov. Anders Fogh Rasmussen drži kako suradnja nema alternative. 'Ili ćemo zajedno uspjeti ili ćemo svaki pojedinačno propasti rekao je Rasmussen koji budućnost NATO-a nakon 2014. kad završava najveća NATO-ova misija, u Afganistanu, vidi u mijenjanju fokusa. 'Naš će savez preseliti fokuse s operativnog angažmana na operativnu spremnost', najavio je.
U odnosu na brojne svjetske krize, kaže Rasmussen, NATO neće intervenirati svugdje, ali mora biti 'spreman da odbije i obrani se od svake prijetnje'. Zato je nužno 'unaprijediti raketnu obranu, cyber-sigurnost i specijalne snage', rekao je. Rasmussen je u govoru na konferenciji rekao kako je 'raketna obrana ključni element zajedničke sigurnosti', a nedavno postavljanje raketa Patriot u Turskoj 'stvaran odgovor na stvarnu prijetnju'.
Rasmussen smatra da bi i 'europske mornarice mogle svoje brodove opremiti proturaketnim radarima i presretačima kako bi mogli patrolirati uz američke brodove'. Po Rasmussenovim riječima, iako je doba štednje, 'sigurnosni izazovi neće čekati da mi sredimo financijsko stanje. Što više bude rezova danas, nesigurnost će u budućnosti biti veća', upozorio je i naglasio kako su 'nužne multinacionalne snage koje mogu brzo intervenirati prema potrebi. Nasreću, već ih imamo: to su NATO-ove snage za brzu reakciju'.