javna rasprava

Europarlamentarka Brnjac o priouštivom stanovanju: To je i demografsko pitanje, moramo odmah djelovati

11.04.2025 u 11:47

Bionic
Reading

Hrvatska eurozastupnica Nikolina Brnjac, koordinatorica Europske pučke stranke (EPP) za temu priuštivog stanovanja, organizirala je prvu u nizu javnih rasprava s mladima u Uredu Europskog parlamenta u Zagrebu

'Ova konferencija prva je u nizu dijaloga koje planiram održati s mladima iz različitih dijelova Hrvatske. Želim izravno čuti što mladi misle, što ih muči i kako vide rješenja – jer samo uz njihovu perspektivu možemo oblikovati učinkovite politike u Europskom parlamentu. Stanovanje ne smije biti luksuz, već osnovno pravo', poručila je hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Nikolina Brnjac.

Prema najnovijem istraživanju stavova mladih o priuštivom stanovanju u Hrvatskoj agencije Ipsos, 74% mladih još uvijek živi s roditeljima, dok 95% smatra da su cijene stanova previsoke, a 66% ističe previsoke troškove najma. Mladi snažno podržavaju vlasništvo – 71% smatra da bi svi trebali imati pravo na vlastitu nekretninu, no istovremeno 82% njih vjeruje da ni dobar posao više nije jamstvo da će si moći priuštiti dom.

Brnjac ističe kako je stambena kriza zahvatila čitavu Europsku uniju, no da su mladi među najpogođenijima.

'U urbanim sredinama obitelji troše i preko 40% prihoda na stanovanje, što daleko prelazi granicu onoga što nazivamo priuštivim. Ako želimo da mladi ostanu u Hrvatskoj, osnuju obitelji i ostvare samostalnost, moramo djelovati odmah. Priuštivo stanovanje je i demografsko pitanje', rekla je.

Kao koordinatorica EPP-a u Odboru za stambenu krizu u EU (HOUS) ova hrvatska eurozastupnica aktivno sudjeluje u izradi izvješća koje će biti temelj Europskoj komisiji prilikom donošenja Europskog plana za priuštivo stanovanje, kao i zakonodavnih prijedloga koji uključuju regulaciju kratkoročnog najma i veća ulaganja iz EU fondova u gradnju i obnovu stanova.

'Priuštivo stanovanje mora biti i kvalitetno, energetski učinkovito i održivo. Pritom, radim na tome da ti prijedlozi budu realni, primjenjivi, ali i dovoljno ambiciozni – jer se s ovom krizom ne možemo boriti polovično', rekla je.

Naglašava i važnost novog pristupa na razini EU – po prvi puta postoji europski povjerenik za stanovanje, što jasno pokazuje da je EU prepoznala ozbiljnost situacije.

U Hrvatskoj je u ožujku usvojen Nacionalni plan stambene politike, koji uključuje aktivaciju 9000 stanova za priuštivi najam, izgradnju 8000 novih stanova i poticaje za mlade do 45 godina u obliku povrata polovice iznosa PDV-a ili cijelog iznosa poreza na promet nekretninama za prvu nekretninu.

'Hrvatska je među prvim državama članicama EU koje su pripremile i usvojile Nacionalni plan stambene politike. To pokazuje da postoji politička volja da se na sustavan način pristupi ovom izazovu', rekla je Brnjac te dodala:

'Mladi su moj prioritet. Ako ne stvorimo uvjete za njihovu sigurnost i ostanak, gubimo budućnost. Zato želim čuti njihove ideje, njihove strahove i njihove prijedloge – i pretočiti ih u konkretne europske i nacionalne mjere'.