PACKA IZ BRUXELLESA

Europska komisija opomenula Hrvatsku zbog izbjeglica

10.12.2015 u 12:44

Bionic
Reading

Dan nakon što je predsjednica Kolinda Grabar Kitarović u Slovačkoj izjavila da je Dublinski sporazum mrtav iz Europske komisije (EK) stiže obavijest da je protiv Hrvatske pokrenuta druga faza postupka zbog povrede prava prilikom provedbe zajedničkog sustava azila. Poruka iz Bruxellesa je pljuska i ministru unutrašnjih poslova Ranku Ostojiću jer on od početka izbjegličkog vala tvrdi da se Hrvatska izvrsno nosi s krizom

Europska komisija je u četvrtak donijela osam odluka o povredi prava zbog nepotpunog prenošenja i provedbe zajedničkog europskog sustava azila. Odluke se odnose na Grčku, Hrvatsku, Italiju, Maltu i Mađarsku, priopćeno je iz Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj. Mjere koje se danas pokreću uslijedile su nakon 40 odluka donesenih 23. rujna o povredi prava zbog mogućeg ili stvarnog kršenja zakonodavstva EU-a u području azila, uz 34 i dalje neriješena predmeta. Komisija će nastaviti brzo i učinkovito provoditi postupke zbog povrede prava kako bi se osigurala potpuna usklađenost sa zakonodavstvom EU-a u tom području, navodi se u priopćenju.

Komisija danas poziva Grčku, Hrvatsku i Italiju na ispravnu provedbu Uredbe o Eurodacu, kojom se omogućuje učinkovito uzimanje otisaka prstiju tražitelja azila i prijenos podataka u središnji sustav Eurodaca unutar 72 sata. Učinkovita provedba Uredbe o Eurodacu ključna je za funkcioniranje Dublinskog sustava i programe premještanja EU-a, smatraju u EK. Također je Europska komisija uputila u listopadu službene dopise Grčkoj, Hrvatskoj i Italiji. Ni nakon dva mjeseca ti se problemi nisu učinkovito riješili. Europska komisija stoga je danas (četvrtak) odlučila uputiti službene opomene Grčkoj, Hrvatskoj i Italiji, što je prvi korak postupka zbog povrede prava, navode iz Predstavništva.

Komisija poziva i Grčku i Maltu da izvijeste o nacionalnim mjerama koje su poduzete u cilju potpunog prenošenja Direktive o postupcima azila, kojom se utvrđuju zajednički postupci za priznavanje i oduzimanje međunarodne zaštite, i Direktive o uvjetima prihvata, kojom se uređuje pristup uvjetima prihvata za tražitelje azila dok čekaju razmatranje svojih zahtjeva. Grčka i Malta još nisu obavijestile Komisiju o poduzimanju potrebnih mjera prenošenja. Komisija je 23. rujna uputila službene opomene Grčkoj, Malti te 16 drugih država članica u vezi s Direktivom o postupcima azila. Tog su datuma službene opomene upućene Grčkoj i Malti te 17 drugih država članica u vezi s Direktivom o uvjetima prihvata. Unatoč tim opomenama, Grčka i Malta još nisu obavijestile Komisiju o mjerama za prenošenje. Stoga je Komisija danas odlučila uputiti 'obrazložena mišljenja' objema državama članicama u pogledu obje direktive, stoji u priopćenju iz EK.

Video: Ivica Galović/Pixsell

Sljedeći koraci

Službene opomene prvi su službeni korak postupka zbog povrede prava. Nakon primitka službene opomene države članice imaju rok od dva mjeseca za odgovor, a u slučaju neizvješćivanja moraju obavijestiti Komisiju o nacionalnim mjerama za prenošenje. U nedostatku zadovoljavajućih odgovora ili obavijesti o nacionalnim mjerama Europska komisija može odlučiti uputiti obrazložena mišljenja, što je drugi korak u postupku zbog povrede prava. Nakon što države članice prime obrazložena mišljenja imaju rok od dva mjeseca za odgovor Komisiji u kojem navode mjere koje su poduzete kako bi se osiguralo potpuno prenošenje ili usklađivanje nacionalnog zakonodavstva s pravom EU-a. Ako to ne učine, Komisija može odlučiti uputiti te države članice Sudu Europske unije. U slučajevima u kojima nije poslana obavijest o nacionalnim mjerama za prenošenje, Komisija može predložiti Sudu izricanje financijskih sankcija, navodi se u priopćenju.