ABECEDA BIRANJA

Evo što sve morate znati kada danas izađete na biralište

21.05.2017 u 07:56

Bionic
Reading

Biračka mjesta otvorena su u nedjelju od 7 do 19 sati, a tportal donosi vodič kroz izborni proces, od pitanja tko i koga bira do toga smijemo li fotografirati birački listić te još pokoju bitnu sitnicu oko izbornog procesa

Koga biramo na lokalnim izborima?

Na lokalnim izborima biramo članove predstavničkih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, odnosno članove općinskih i gradskih vijeća te županijskih skupština. U pojedinim jedinicama lokalne samouprave, poput Zagreba, biraju se još i članovi vijeća gradskih četvrti i vijeća mjesnih odbora.

Osim predstavničke vlasti, bira se i ona izvršna na lokalnom nivou. Drugim riječima biraju se i općinski načelnici, gradonačelnici i župani te njihovi zamjenici, kao i zamjenici općinskih načelnika, gradonačelnika i župana iz reda pripadnika nacionalnih manjina, odnosno hrvatskog naroda.

Kada biramo na lokalnim izborima?

Za razliku od parlamentarnih i predsjedničkih izbora, razdoblje kada se održavaju redovni lokalni izbori je fiksno. Lokalni izbori, naime, održavaju se treće nedjelje u svibnju, svake četiri godine.

Birači na birališta na dan izbora izlaze od 7 ujutro do 19 navečer.

Tko ima pravo birati?

Na birališta mogu izaći hrvatski državljani s navršenih 18 godina koji imaju prebivalište na području jedinice lokalne ili regionalne samouprave za koju se izbori provode.

Na lokalnim izborima birati mogu i državljani drugih članica Europske unije koji u Hrvatskoj imaju prijavljeno prebivalište ili boraviše, no oni biraju samo članove predstavničkog tijela jedinice lokalne samouprave.

Zamjenike općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana iz reda pripadnika nacionalnih manjina imaju pravo birati samo birači pripadnici nacionalnih manjina.

Tko ima pravo biti biran?

Kandidati za predstavnička tijela vijeća i skupština također moraju imati navršenih 18 godina te za razliku od predsjedničkih ili parlamentarnih izbora, moraju imati prebivalište u jedinici u kojoj se kandidiraju.

Kada su u pitanju kandidati za načelnike, gradonačelnike i župane, i oni moraju imati navršenih 18 godina, a na dan stupanja na snagu odluke o raspisivanju izbora moraju imati najmanje šest mjeseci prijavljeno prebivalište na području jedinice u kojoj se provodi izbor.

Zagreb - Građani na glasovanju za lokalne izbore u Mjesnom odboru Samoborček
  • Zagreb - Građani na glasovanju za lokalne izbore u Mjesnom odboru Samoborček
  • Zagreb - Građani na glasovanju za lokalne izbore u Mjesnom odboru Samoborček
  • Zagreb - Građani na glasovanju za lokalne izbore u Mjesnom odboru Samoborček
  • Zagreb - Građani na glasovanju za lokalne izbore u Mjesnom odboru Samoborček
  • Osijek: Građani biraju novu lokalnu vlast
    +16
Građani biraju svoje lokalne predstavnike Izvor: Pixsell / Autor: Igor Soban/PIXSELL

Može li se na lokalnim izborima glasati izvan mjesta prebivališta?

Ne, na lokalnim izborima birači mogu glasovati samo u svom mjestu prebivališta. Nije moguće glasovanje u nekom drugom mjestu izvan mjesta prebivališta, bilo na području Republike Hrvatske, bilo u inozemstvu.

U kojim situacijama birač može glasati izvan biračkog mjesta?

Birač koji zbog teže bolesti, tjelesnog oštećenja ili nemoći ne može pristupiti na biračko mjesto, može o tome obavijestiti nadležno izborno povjerenstvo najranije tri dana prije dana održavanja izbora ili birački odbor do 12:00 sati na dan održavanja izbora, te će moći glasovati u mjestu gdje se na dan izbora nalazi.

Što ako na biralištu otkrijete da vas nema u izvatku iz popisa birača?

Ako predsjednik biračkog odbora ili od njega ovlašteni član utvrdi da birač nije upisan u izvadak iz popisa birača, uputit će birača državnom tijelu nadležnom za popis birača kako bi pribavio potvrdu za glasovanje (tzv. plavu potvrdu) pomoću koje se dokazuje da ima pravo glasovati na tom biračkom mjestu.

Kako se glasa?

Za izbor članova predstavničkih tijela jedinica glasuje se samo za kandidacijske liste navedene na glasačkom listiću. Glasački listić se popunjava tako da se zaokruži redni broj ispred naziva kandidacijske liste za koju se glasuje.

Za izbor općinskog načelnika, gradonačelnika i župana, glasovati se može samo za kandidate navedene na glasačkom listiću. Glasački listić se popunjava zaokruživanjem rednog broja ispred imena i prezimena kandidata za kojeg birač glasuje. Glasovanjem tj. zaokruživanjem rednog broja ispred imena i prezimena kandidata, ujedno se glasuje i za njegova zamjenika/e, te nema mogućnosti odvojenog glasovanja za zamjenike kandidata.

Može li se prilikom glasovanja za članove vijeća i skupština zaokružiti samo jednu osobu koja vam se najviše sviđa?

Ne. Za razliku od parlamentarnih izbora i izbora za Europski parlament, na lokalnim izborima nema preferencijalnog glasovanja.

Može li se glasački listić fotografirati za uspomenu?

Ne, korištenje mobitela i fotografiranje listića u protivnosti je s općim pravilima ponašanja na biračkom mjestu i pravilima izbornog postupka. Kazneni zakon, podsjeća Državno izborno povjerenstvo, propisuje i kaznenu odgovornost za kaznena djela povrede slobode odlučivanja birača, odnosno povrede tajnosti glasovanja.

Kada će biti poznati prvi rezultati izbora?

Državno izborno povjerenstvo u 12 i 17 sati objavit će podatke o odazivu birača na izbore, a prvi privremeni rezultati očekuju se na stranicama DIP-a od 21 sat.