Predstavnici tvrde linije ljevičarske gerilske skupine Kolumbijskih revolucionarnih oružanih snaga (FARC), koji imaju utjecaja na članstvo, Ivan Marquez, Jesus Santrich i Hernan Dario Velasquez obznanili su u četvrtak da ponovo uzimaju oružje u ruke, tri godine nakon što su Kolumbija i FARC potpisali mirovni sporazum kojim je završen 52-godišnji oružani sukob
Nakon potpisivanja tog ugovora FARC, koji se smatra najmoćnijom i najstarijom pobunjeničkom skupinom na američkom kontinentu - pojavio se 1964. - pretvorio se u političku stranku.
FARC-ovi radikali Marquez, Santrich i Velasquez najavili su da će ponovno pokrenuti oružanu pobunu jer smatraju da je vlada prekršila mirovni sporazum iz 2016. Nedugo nakon njihove objave, kolumbijske vlasti najavile su da će osnovati posebnu vojnu jedinicu koja će spriječiti moguće ponovno pokretanje pobune.
Kolumbijska potpredsjednica Marta Lucia Ramirez rekla je da će država također sudski progoniti sve one bivše pripadnike FARC-a koji ponovno uzmu oružje u ruke.
Dana 23. lipnja 2016., nakon četiri godine pregovora na Kubi, kolumbijska vlada i FARC potpisali su pod pokroviteljstvom UN-a dogovor o primirju i o razoružanju pobunjenika. Bilateralno i konačno primirje stupilo je na snagu 29. kolovoza i 26. rujna potpisan je mirovni ugovor.
No 3. listopada Kolumbijci su ga odbacili na referendumu.
Nakon toga se pregovaralo o novom ugovoru koji su 24. studenog 2016. potpisali predsjednik Juan Manuel Santos i vođa FARC-a Rodrigo Londono, ratnim imenom Timošenko, čime se završio 52-godišnji oružani sukob.
U međuvremenu je predsjednik Santos 7. listopada dobio Nobelovu nagradu za mir za svoje zalaganje za prekid bratoubilačkog rata koji je razdirao Kolumbiju više od pet desetljeća.
Po mirovnom ugovoru sudionici sukoba, bili to gerilci, vojnici ili civili, neće ići u zatvor budu li govorili istinu, obeštetili žrtve i zauvijek se odrekli nasillja. Za prekršitelje je predviđena kazna do 20 godina zatvora.
Razoružanje 7.000 FARC-ovih gerilaca dovršeno je 27. lipnja 2017.
Dana 31. kolovoza bivša gerila službeno postaje legalna politička stranka, ne odričući se svog identiteta i kratice, pod imenom Zajedničke alternativne revolucionarne snage (FARC).
Ivan Duque je 17. lipnja 2018. izabran za predsjednika uz potporu radikalne desnice. Obećava izmjenu mirovnog ugovora koji ocjenjuje odveć popustljivim prema nekadašnjim gerilcima.
Ustavni sud, najviše pravosudno tijelo u zemlji, 1. lipnja konačno prihvaća Duqueov prijedlog o izmjeni mirovnog ugovora.