Predsjednik Kršćansko-demokratske unije (CDU) i demokršćanski kandidat za kancelara na predstojećim izborima Friedrich Merz odbacio je u subotu još jednom optužbe da se svojim planovima za pooštrenje migracijske politike otvara za suradnju desničarskoj Alternativi za Njemačku (AfD)
'Mi ćemo ovog vikenda strankama biše koalicije kancelara Scholza, socijaldemokratima, zelenima i liberalima, poslati naše zahtjeve za promjenu migracijske politike koje namjeravamo podnijeti u Bundestagu sljedećeg tjedna. AfD-u nećemo poslati ništa', rekao je Friedrich Merz u razgovoru za dnevnik Heilbronner Stimme.
On je rekao kako 'ne pregovara' s AfD-om kao ni s novoosnovanom ljevičarsko-populističkom strankom Savez Sahra Wagenknecht. Merz je prije toga i u razgovoru za dnevnik Bild rekao kako odbija suradnju s AfD-om te da se pouzdaje u podršku 'stranaka centra' u donošenju plana za smanjenje neregulirane migracije u Njemačkoj.
'Stranke centra moraju preuzeti odgovornost. To je najbolje sredstvo protiv političkih ekstrema s desnog i lijevog spektra', rekao je Merz.
'Protupožarni zid'
On je nakon napada u Aschaffenburgu, kada je jedan Afganistanac nožem napao i usmrtio dvije osobe od kojih jedno dijete, najavio uvođenje strogih mjera koje bi trebala drastično smanjiti neregulirano useljavanje u Njemačku.
Dan kasnije je najavio kako će svoj plan u pet točaka, što uključuje i potpuno zatvaranje granica za sve osobe koje ne posjeduju putne isprave, predstaviti u Bundestagu.
Nakon toga je predsjednica AfD-a Alice Weidel Uniji CDU/CSU ponudila suradnju i odustajanje od 'protupožarnog zida' prema AfD-u.
Unija CDU/CSU već godinama ustraje na taktici 'protupožarnog zida' tj. odbacivanja suradnje s AfD-om, posebice na saveznoj razini.
Koalicijske špekulacije
U ispitivanjima javnog mnijenja mjesec dana uoči prijevremenih parlamentarnih izbora u Njemačkoj, Unija CDU/CSU vodi s 30 posto podrške ispitanih. AfD se s 20 posto nalazi na drugom mjestu. Stranke socijaldemokrata i zelenih mogu računati s podrškom od 15-ak posto glasača svaka.
U medijima se već špekulira s kim bi Unija CDU/CSU mogla u slučaju pobjede ući u koalicijske pregovore, pri čemu se najčešće spominje koalicija sa socijaldemokratima ali i zelenima, čemu se međutim, oštro protivi manja stranka u Unije, bavarska Kršćansko-socijalna unija (CSU).