Padaline i dalje neumoljivo zahvaćaju područje Hrvatske i susjednih država. Nakon nekoliko uzastopnih dana kišnog vremena, oborinski val se nastavlja, što je posljedica pristizanja vlažnog zraka povezanog s ciklonalnim sustavom koji se iz južne Italije vrlo sporo premješta prema Jadranu. DHMZ je objavio posebno priopćenje zbog mogućih poplava
Iako se prizemni centar ciklone tijekom petka i subote očekuje postupno ispuhivanje, meteorološki uvjeti ostaju pod snažnim utjecajem visinskog ciklonalnog vrtloga. Taj sustav trenutno obuhvaća područje Jadranskog mora, Balkanskog poluotoka te južnog dijela Apenina, doprinoseći daljnjem dotoku vlažnog zraka u regiju.
Prema aktualnim prognozama, do nedjelje, 30. ožujka 2025., predviđaju se obilne oborine, osobito izražene u dinarskom području, objavio je Državni hidrometeorološki zavod.
Danas će lijevati, a ni vikend neće biti bolji: Evo gdje se očekuju intenzivni pljuskovi i bura
Najava rasta vodostaja Save, njenih pritoka i Neretve
Dugotrajni period nestabilnog vremena s izraženim oborinama pogodio je Hrvatsku, kao i Bosnu i Hercegovinu, a tlo u pogođenim krajevima je već u znatnoj mjeri zasićeno vlagom. Situaciju je dodatno dokumentirao EUMETSAT.
Zbog visokog stupnja zasićenosti površinskog sloja tla, nove oborine ne prodiru u tlo, već se slijevaju direktno u rijeke i potoke, što uzrokuje značajan porast protoka i razine vode u riječnim tokovima.
Ako se najavljene oborine ostvare, u sljedećim danima moguće je značajno povećanje vodostaja na svim pritokama rijeke Save, posebno na njenim desnim pritokama kao što su Una, Kupa, Dobra, Mrežnica, Korana, Bosna, Vrbas i druge. Ovaj porast doprinijet će povećanom protoku Save, osobito u njenom srednjem i donjem toku na teritoriju Hrvatske.
Hidrološke stanice koje prate razinu ovih rijeka mogle bi zabilježiti visoke vodostaje koji bi u nekim slučajevima mogli doseći pragove za proglašenje obrane od poplava. Intenzitet i opseg ovih pojava ovisit će prvenstveno o količini kiše koja padne na pojedinim riječnim slivovima.
Posebnu pažnju potrebno je usmjeriti prema slivu Kupe i njenih pritoka, donjem toku Une, te srednjem i donjem dijelu Save, s obzirom na to da će, prema trenutnim prognozama, upravo na tim područjima nastaviti padati kiša.
Mogući porast Neretve i na hrvatskom teritoriju
Iako rijeka Neretva završava svoj tok u Jadranskom moru na teritoriju Hrvatske, veći dio njenog sliva nalazi se unutar Bosne i Hercegovine. “Agencija za vodno područje Jadranskog mora” iz BiH jučer je objavila upozorenje na moguće poplave u donjem dijelu sliva Neretve. Prema njihovim procjenama, vrhunac vodnog vala očekuje se između 29. i 30. ožujka 2025., što može rezultirati i povišenim vodostajem na hrvatskom dijelu rijeke.
Smirivanje vremenskih prilika od utorka
Prema trenutnim prognostičkim modelima, od utorka, 1. travnja 2025., očekuje se stabilizacija atmosferskih uvjeta. Kiša bi trebala postupno prestati, a vodostaji rijeka u gornjim dijelovima slivova počet će padati.
Na kraju, DHMZ ističe da se njihove "prognoze i upozorenja redovito osvježavaju te preporučaju da ih redovito pratite te se pridržavate uputa i preporuka nadležnih žurnih službi”.