U Hrvatskoj su od početka sezone gripe 2021./2022., do prije desetak dana, registrirana 5293 oboljela, prema podacima ECDC-a, što znači da je u protekle dvije godine ta sezonska bolest gotovo potpuno ustuknula pred covidom-19, piše u nedjelju Jutarnji list.
Naime, u sezoni 2019./2020., u vrijeme prije covida, u Hrvatskoj je zabilježeno gotovo 60.000 slučajeva gripe i tridesetak umrlih.
Dio svjetskih znanstvenika sugerira da bi se taj trend mogao nastaviti, odnosno da se gripa kao prava sezonska bolest možda neće vratiti još godinama, i to zbog tzv. unakrsnog imuniteta za virusne infekcije, ili kako se to stručno zove, virusne interferencije.
"To znači da infekcija jednim virusom može izazvati imunitet koji štiti od niza drugih virusnih bolesti, ali za to još nemamo pravih dokaza kad je riječ o covidu-19", objašnjava profesorica Ellen Foxman, imunologinja sa Sveučilišta Yale.
Naime, stručnjaci su očekivali da bi se protekle zime mogla dogoditi tzv. tvindemija, odnosno da covid-19 i gripa "napadnu" u isto vrijeme i da bolnice budu prepune, odnosno ne mogu pružiti potrebnu zdravstvenu zaštitu građanima.
No, to se, srećom, nije dogodilo pa je broj zaraženih koronom bio rekordno visok, ali gripa je ostala na niskim razinama.
Znanstvenici drže da je, uz visoku zaraženost koronom, tome pridonijelo i nošenje maski. Kažu kako nije jasno koliko dugo traje tzv. unakrsni imunitet kad se zarazi velik broj ljudi nekim virusom, ali moguće je da infekcija jednim virusom može pokrenuti dijelove imunološkog sustava koji se onda može boriti i protiv niza drugih virusa.
Primjerice, visoke razine proteina omogućuju proizvodnju interferona u zaraženim stanicama, odnosno dijela imunološkog sustava koji nas brani od virusa. S obzirom na to da su tijekom pandemije mnogi bili zaraženi ili su se pak cijepili, postignuta je prirodna imunost, bez obzira radilo se o zarazi ili cjepivu, drže stručnjaci.
Upravo Foxman je radila neka ranija istraživanja prema kojima je infekcija stanica dišnog sustava rinovirusom (respiratorna infekcija) spriječila u većem broju zarazu gripom, kojoj su iste stanice bile izložene nekoliko dana kasnije.
"To je moguće, ali samo dok traje zaraza. No, mi smo i tijekom ove sezone imali male epidemije, odnosno grupiranje zaraženih gripom u nekim domovima umirovljenika. Kako će se ponašati gripa, ali dakako i covid-19 iduće jeseni, nitko ne može prognozirati. Zato će se trebati zaštititi i protiv gripe i protiv covida-19", drži epidemiolog dr. Bernard Kaić iz HZJZ-a, piše novinarka Jutarnjeg lista Goranka Jureško.