MILANOVIĆEVO DOBA

Gdje je u SDP-u nestala socijaldemokracija Ivice Račana?

29.04.2013 u 15:47

  • +10

SDP-ovci na Račanovu grobu

Izvor: Pixsell / Autor: Petar Glebov

Bionic
Reading

Prošlo je šest godina od smrti Ivice Račana, čovjeka koji je, složit će se većina, napravio zaokret u modernoj hrvatskoj povijesti, zemlju izvukao iz izolacije i započeo dugi i teški europski put, koji bi za nekoliko mjeseci trebao postati stvarnost. U hrvatskoj politici staloženo je gradio temelje moderne socijaldemokracije u SDP-u, no pitanje je koliko je od svega toga ostalo u srcu SDP-a

'Ako bih ga morao opisati u jednoj rečenici, rekao bih - divan čovjek, dobar političar i loš državnik', tim nam je riječima bivši član SDP-a, sociolog Dražen Lalić ukratko opisao što je i tko je bio Ivica Račan.

Iako je od njegove smrti prošlo šest godina, Račan se već sada ubraja u prominentne figure u hrvatskoj povijesti, što će mu priznati čak i neki politički suparnici. Činjenica je da je nakon 10 godina Tuđmanove i HDZ-ove vladavine, državu koja je bila u teškom stanju uspio usmjeriti na put razvoja, ali i stvorio gospodarske temelje na kojima je svoju popularnost kasnije gradila i Sanaderova vlada.

Leko: Vrijeme u Europi nije naklonjeno socijaldemokraciji

Iako dio bivših SDP-ovaca smatra da je socijaldemokracija izbrisana iz te stranke, neki kažu da je ona samo - odgođena. Barem bi se tako dalo zaključiti iz onoga što kaže Leko.

'Vrijednosti socijaldemokracije su trajne i ne mijenjaju se kroz vrijeme. Možda politički nije naklonjeno vrijeme za socijaldemokraciju u Europi i Hrvatskoj, ali ona je ostala u stranci', kazao je Leko.

Takvog ga vidi i jedan od njegovih najbližih prijatelja, predsjednik Sabora Josip Leko. 'Pamtit ću ga po prijateljstvu, ali i kao političara koji je na iskren i vjerodostojan način organizirao prve višestranačke izbore. Analize kažu da su to bili najbolji izbori i najbolje organizirani izbori. Pamtit ću ga po čuvanju socijaldemokracije, po izgradnji demokratskih institucija, po izmjenama Hrvatske iz zemlje koja je bila u izolaciji u zemlju prosperiteta. Pamtit ću ga po političkoj strpljivosti, po razgovorima i s istomišljenicima i neistomišljenicima. Pamtit ću ga kao odgovornog političara koji je uvijek bio spreman saslušati', opisao je za tportal Leko

'Račan je jedan od najvećih političara i odigrao je važnu ulogu u povijesti Hrvatske od 90-ih pa do svoje smrti. Imao sam ga čast poznavati i raditi s njim i u SDP-u i kao saborski zastupnik. Sve institucije u svijetu, pa i akademije i sveučilišta se mijenjaju, pa tako i političke stranke. Ono što je odredio ostalo je i dalje. Bitno je da bude demokratski, da bude s vizijom gdje svijet ide i koji su prioriteti Hrvatske i to je Račan ugradio u SDP', objasnio je Račanovu ostavštinu za tportal akademik Ivo Šlaus, bivši SDP-ov saborski zastupnik koji i danas predsjedava SDP-ovim Savjetom Foruma seniora.

No iako će Šlaus reći da socijaldemokracija i dalje caruje u SDP-u, sve je više onih koji u toj stranci više ne prepoznaju one temelje koje je ugradio Ivica Račan. Bivši SDP-ovac i deklarirani ljevičar Vjeran Zuppa prošli je tjedan u tjedniku Globus rekao da u SDP-u ima političara, ali ne i politike. Aktualnog predsjednika stranke Milanovića prozvao je zbog kadroviranja, ali ga i optužio da je SDP pretvorio u neoliberalnu stranku.

S time se slaže i bivši ministar u Račanovoj vladi Ljubo Jurčić. 'Račan je bio strpljiv i mudar državnik. Imao je širok pogled i bio jedan od najboljih poznavatelja situacije na ovim našim prostorima. Prihvatio je elemente suvremene socijaldemokracije i imao je tu širinu da prepozna ulogu znanosti u vođenju države. Dovoljno je bilo samo pogledati SDP-ove Savjete i vidjeti ljude koje je u njima okupio, znanstvenike, sveučilišne profesore, stručnjake na raznim poljima. Danas u Hrvatskoj nema socijaldemokracije u formalnom stranačkom obliku. Sve je u SDP-u svedeno na jeftino politikantstvo, više nema nikakve sustavne politike', kazao je Jurčić za Slobodnu Dalmaciju.

Iako se Jurčić odmaknuo od SDP-a, stranački članovi, poput bivše glasnogovornice Račanove vlade Aleksandre Kolarić, vrlo slično gledaju na SDP-ov problem s identitetom koji je izgradio pokojni Račan.

'Račana ću pamtiti kao ugodnog šefa uvijek spremnog za dijalog i razgovor s neistomišljenicima,  kao političara koji je uz sve kompromise uvijek pred očima imao cilj - upravljanje državom na dobrobit građana. Stranke se s vremenom moraju mijenjati, pa promjena i u slučaju SDP-a nije upitna. SDP je umjesto promjene na bolje i modernizacije napravio korak unatrag i odmaknuo se od pozitivnog dijela Račanove politike', kazala je Kolarić za tportal.

Za sve što se događa sa strankom, ali i za sve što stranka radi, bilo unutar sebe ili na vlasti, ponajviše je odgovoran predsjednik. Kao što je Račan odgovoran za demokratizaciju hrvatskog društva, ali i političkog sustava, tako i odgovornost za promjene SDP-a, bilo one dobre ili loše, pada na aktualnog šefa Zorana Milanovića. Iako je Milanović jedno vrijeme bio Račanov suradnik, od njega se razlikuje poput neba i zemlje. Dok je Račan, kažu nam upućeni u događanja u SDP-u, sve svoje osobne interese podredio stranci, Milanović je sve stranačke interese podredio svojima. Dok je Račana obilježavalo 'Odlučno možda', odnosno neodlučnost u donošenju odluka, Milanović, ne uvijek dobre odluke, donosi brzo, pa čak i brzopleto.

'Račan je u vođenje stranke pokušao uvesti konsenzus i vodio je stranku dosta demokratski. Milanović za razliku od njega nije otvoren za dijalog s članovima stranke i drugima koji misle drukčije i ne uvažava, a to je i sam priznao, čak ni mišljenja stručnjaka. Otvara sukobe koji samo štete SDP-u', zaključuje Kolarić

Račanova vizija Hrvatske