Kancelarka Angela Merkel duboko je uvjereni atlantist koji vjeruje da je dobro naznačiti razlike u njemačkom odnosu prema Sjedinjenim Državama upravo kako bi se očuvali zdravi međusobni odnosi, kazao je u ponedjeljak kancelarkin glasnogovornik
Njemačka kancelarka iznenadila je mnoge u Washingtonu i Londonu kada je u nedjelju istaknula kako Europa mora svoju sudbinu uzeti u svoje ruke, implicirajući da Sjedinjene Države otkako je predsjednik Donald Trump i Velika Britanija nakon izglasavanja Brexita nisu više pouzdani partneri.
'Kancelarkine riječi same govore, one su bile jasne i razumljive', kazao je njezin glasnogovornik Steffen Seibert na redovitoj vladinoj tiskovnoj konferenciji u ponedjeljak dodavši: 'To je govorio duboko uvjereni atlantist'.
'Jer transatlantske veze toliko su važne kancelarki, a s njezina stajališta u redu je javno pošteno govoriti o razlikama', kazao je Seibert.
Merkel ovaj tjedan s indijskim i kineskim premijerom u Berlinu
U Njemačku u ponedjeljak dolazi indijski premijer Narenda Modi, koji je uoči dvodnevnog posjeta Njemačkoj kazao kako Indija želi privući više njemačkih tvrtki da investiraju u tu zemlju te također da se poboljšaju bilateralni odnosi dviju zemalja.
I kineski premijer Li Keqiang također ovoga tjedna dolazi u posjet Berlinu pa je dolazak dvojice čelnika dviju rastućih azijskih sila, u svjetlu jučerašnjeg Merkeličina upozorenja, pokrenuo nagađanja o okretanju od atlantskog partnerstva i usmjeravanju njemačkog fokusa prema Aziji.
'Obje (njemačka i indijska) vlade čvrsto su opredijeljene za jačanje gospodarskih odnosa', kazao je Modi u intervjuu za list Handelsblatt dodajući da je 'vrlo optimističan u pogledu budućeg partnerstva'.
Upozorenje njemačke kancelarke o oslanjanju na vlastite snage, izrečeno na stranačkom okupljanju Merkeličinih stranačkih partnera, Kršćansko-demokratske stranke, u Muenchenu, još je jače odjeknulo s obzirom da je Merkel, koja je bila obožavateljica Sjedinjenih Država još kao tinejdžerka u bivšoj komunističkoj istočnoj Njemačkoj, uvijek bila poznata kao uvjereni atlantist.
'Vremena kada smo se mogli oslanjati na druge prošla su...Mi Europljani moramo zaista uzeti svoju sudbinu u svoje ruke', rekla je u nedjelju Merkel pokazujući razočarenje nakon summita G7 na kojemu okupljenim najjačim zemljama svijeta nije pošlo za rukom uvjeriti američkog predsjednika da podupre pariški sporazum o klimi.
U Kini i Indiji Merkel vidi mogućnost partnerstva koje bi pomoglo usporiti klimatske promjene i promicati slobodnu trgovinu, ističe na svojoj prvoj stranici Handelsblatt, list njemačke poslovne elite.
'Nakon razočaravajućeg summita G7 njemačka kancelarka usmjerava svoje nade za slobodnu trgovinu i klimatsku zaštitu prema Indiji i Kini', ističe list.
Konzervativni Bild, koji snažno podupire njemačku kancelarku, u svom komentaru međutim ističe da je 'jedna stvar jasna': 'Ubuduće Amerika će i dalje biti naš najvažniji gospodarski te partner u vanjskoj i sigurnosnoj politici'.