Misija MMF-a preporučila je Vladi da i građanima omogući otpis dugova. U Ministarstvu financija skloni su toj opciji, a razmišlja se, doznaje HTV, o postavljanju limita od 100.000 kuna do kojeg bi se opraštalo dugove građanima jer se smatra da su to realna dugovanja nastala zbog krize i gubitka posla
Broj blokiranih računa građana u siječnju je premašio 300.000, a ukupni dug je veći od 24 milijarde kuna. Samo mjesec dana prije taj iznos je bio za 600 milijuna kuna manji.
Preporuka MMF-a je da se mehanizam predstečajnih nagodbi proširi i na građane kako bi se 'stvorio sustav za reguliranje njihovih dugova koji bi inače bili teško vraćeni'.
Službeno je HTV-u iz Ministarstva financija odgovoreno kako je analiza dugova građana još u tijeku.
'Utvrđuje se iznos, vrsta i starost dugova te se sagledava ukupno imovno stanje poreznih dužnika. Kada se spomenuta analiza u cijelosti obavi, tek tada će se konkretizirati zakonski prijedlozi kojima bi se predviđala mogućnost reprograma ili otpisa duga pojedinih građana', poručeno je iz Ministarstva.
Neslužbeno, HTV je doznao kako se razmišlja o postavljanju limita od 100.000 kuna do kojeg bi se opraštalo dugove građanima.
Gostujući u jučerašnjem HTV-ovom 'Dnevniku 3' profesor financijskog prava Nikola Mijatović je rekao kako je iznenađen tom idejom Ministarstva financija.
'Osobno se ne bih limitirao visinom, već bih ulazio u ključne kriterije, a to bi prije svega bilo imovinsko stanje i koji su razlozi nastanka duga. Prema postojećim pravilnicima dug građana se smanjuje samo od strane države, i to odricanjem od kamata ili reprogramiranjem duga. Ali prema tim odredbama nisu uključene banke. Osnovno načelo osobnog bankrota je ravnomjerna raspodjela otpisa duga između države i privatnih vjerovnika', istaknuo je Mijatović.