Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović izjavila je u ponedjeljak kako se nada da su Grci, koji su na referendumu odbacili uvjete za nastavak međunarodne financijske pomoći, svjesni rizika te odluke i istaknula da grčki primjer pokazuje kako treba izbjegavati populističke mjere u Hrvatskoj
Grčki su birači s više od 60 posto glasova u nedjelju odbacili reforme i proračunske rezove koje u zamjenu za isplatu nove rate zajma od njih zahtijevaju vjerovnici (MMF, Europska unija, Europska središnja banka).
"Hrvatska u potpunosti poštuje volju grčkih građana izraženu na nedjeljnom referendumu, u nadi kako su njezini građani posve svjesni svih izazova i rizika koje ona povlači", rekla je Grabar-Kitarović u priopćenju.
"Razvoj događaja u Grčkoj mora nam poslužiti kao pouka kako trebamo osvješćivati i osnaživati odgovornost u društvu, kako na osobnoj tako i na institucionalnoj razini s ciljem izbjegavanja svih populističkih mjera koje bi Hrvatskoj umanjile prilike za stabilnu gospodarsku budućnost i bolji život naših građana", dodala je.
Predsjednica smatra da nadu ipak donose poruke o volji i spremnosti za iznalaženje rješenja koje bi bilo u zajedničkom interesu svih uključenih čimbenika.
"Držim kako i ovaj izazov pred Europskom unijom treba mudro iskoristiti za jačanje učinkovitog funkcioniranja zajednice naših država, osiguravajući jednak tretman prema svim državama članicama EU", istaknula je Grabar-Kitarović.
Premijer Aleksis Cipras se u ponedjeljak tijekom telefonskog razgovora s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel dogovorio da Atena u utorak, na europskom summitu iznese nove prijedloge grčke vlade, čiji je cilj zaključiti sporazum s vjerovnicima.
Cipras je rekao da poruka referenduma nije "prekid" s Europom već "jačanje važnosti pregovora" Atene kako bi se nastavili njezini napori da se postigne sporazum s vjerovnicima o financijskoj budućnosti Grčke.