GEOSTRATEŠKA OTIMAČINA

Propao sastanak s danskim kraljem: Trump je baš zapeo za Grenland, kako ga zaustaviti?

08.01.2025 u 18:23

Bionic
Reading

Nakon što je izabrani američki predsjednik Donald Trump izjavio kako je spreman upotrijebiti ekonomske carine ili vojnu silu kako bi preuzeo kontrolu nad Grenlandom, najvećim svjetskim otokom koji je pod danskom upravom, čelnici Grenlanda i danske vlasti sazvali su seriju sastanaka, no ključni sastanak - onaj s danskim kraljem koji se trebao održati u srijedu popodne - ipak je otkazan

Lars Løkke Rasmussen, danski ministar vanjskih poslova, inzistira na tome da u Trumpovim izjavama ne vidi političku krizu, ali je rekao da je u interesu svih da se spusti lopta u užarenoj raspravi, piše The Guardian. Rasmussen je u izjavi priznao da 'ima svoje probleme u vezi s Donaldom Trumpom te da je svjestan da se ne treba naglas reći sve što se misli'. No, dodao je, Danska je otvorena za dijalog s Amerikancima kako bi se smanjila njihovu zabrinutost o sigurnosnim pitanjima.

Priznao je kako je svjestan da i Grenland ima vlastite ambicije, no 'teško da će ih ostvariti s ambicijom da postane savezna država u Sjedinjenim Državama'. Rasmussen pozdravlja podršku kolega poput francuskog ministra vanjskih poslova, Jeana-Noëla Barrota, koji je za radio France Inter rekao: 'Ušli smo u eru u kojoj se vraća zakon najjačeg, ali nema govora o tome da EU dopusti drugim nacijama u svijetu, koje god one bile, da napadaju njezine suverene granice'.

'Lanci kolonijalizma' ili prodaja?

Možda još veći problem nego s Trumpom Danska ima sa samim Grenlandom, koji sve više inzistira na potpunoj neovisnosti od Danske. U svom novogodišnjem govoru, grenlandski premijer Múte Bourup Egede, rekao je da je Grenland spreman poduzeti sljedeći veliki korak s ciljem oslobađanja od 'lanaca kolonijalizma'.

Grenland je već donio zakon o samoupravi koji otvara put referendumu o neovisnosti, no obzirom na to da Rusija, SAD i Kina već mjerkaju stratešku važnost otoka bogatog kritičnim sirovinama, teško je vjerovati da će otok s 56.000 stanovnika dobiti potpunu neovisnost. Svojevrsni test ustavne budućnosti Grenlanda trebali bi biti lokalni izbori u travnju.

Danska premijerka Mette Frederiksen ne isključuje neovisnost, ali vjeruje da građani Grenlanda ne žele prodaju svog teritorija SAD-u: 'Ako Grenland u nekom trenutku donese odluku nekog karaktera, onda ćemo to riješiti kao danska vlada. No ni sekunde ne sumnjam da smo zajedno jači. Među građanima Grenlanda postoji velika podrška da Grenland nije na prodaju i da neće biti ni u budućnosti', kaže.

Donald Trump Jr. na Grenlandu
  • Donald Trump Jr. na Grenlandu
  • Donald Trump Jr. na Grenlandu
  • Donald Trump Jr. na Grenlandu
  • Donald Trump Jr. na Grenlandu
  • Donald Trump Jr. na Grenlandu
Donald Trump Jr. na Grenlandu Izvor: EPA / Autor: EMIL STACH

Grenlandski premijer Egede, član stranke Zajednica naroda (IA), koja se zalaže za neovisnost, rekao je prošlog tjedna da Grenland 'nije na prodaju i nikada neće biti na prodaju'. Egede se trebao sastati s danskim kraljem u srijedu u 14 sati po danskom vremenu, a na sastanku je trebao sudjelovati i nekoliko ministara u danskoj vladi. Očekivalo se da će se razgovarati o Trumpovim zamislima u vezi s Grenlandom. Međutim, sastanak je iznenada otkazan zbog logističkih problema. Trumpove izjave premijer Grenlanda nazvao je 'ozbiljnima'.

Njegova oporba na Grenlandu zasad se nada podršci Danske i EU. Aki-Matilda Høegh-Dam, zastupnica koja predstavlja grenlandsku oporbenu stranku Siumut u danskom parlamentu, kaže kako je Grenland evidentno geopolitički sve važniji, što naglašava potrebu za konstruktivnim dijalogom. 'Trumpove riječi ne tumačim kao prijetnju vojnom silom protiv Grenlanda ili Danske, ali one sugeriraju da bi se Sjedinjene Države mogle osjećati prisiljenima djelovati ako Kraljevina Danska nije u stanju učinkovito riješiti sigurnosne probleme', kaže.