Redovito mjesečno istraživanje agencije Promocije plus o društvenim i političkim preferencijama CRO Demoskop, koje je provedeno u razdoblju između 1. i 3. rujna na 1300 ispitanika, pokazuje zaustavljanje trenda smanjenja izborne potpore SDP-u uz istovremeno povećanje prednosti HDZ-a
Od ostalih stranaka vidljiviji rast je zabilježio samo ORaH Mirele Holy, dok Hrvatski laburisti i dalje proživljavaju duboku krizu izborne podrške. U prvom mjerenju rejtinga Čačićevi Reformisti trostruko su slabiji od njegove bivše stranke.
Na ljestvici stranačkih preferencija HDZ je zadržao vrh ljestvice, a ispred SDP-a, Oraha i Hrvatskih laburista. Tako HDZ početkom rujna bilježi izbor od 25,1 posto (prema 24,5 posto iz kolovoza, ali i 22 posto iz prošlogodišnjeg rujna).
SDP je drugi na ljestvici preferencija stranaka s izborom od 20,9 posto (prema 20,3 posto prije mjesec dana, odnosno 25,1 posto prije godinu dana). Uz ove dvije stranke izborni prag na nacionalnoj razini prelazi još samo Orah, stranka Mirele Holy koja se učvrstila na trećem mjestu (ovaj put s izborom od 13,9 posto prema 13,6 posto iz kolovoza).
HNS u ovomjesečnom istraživanju bilježi izbornu potporu od 2,8 posto (2,9 posto iz kolovoza), a slijedi HSS s 2,6 posto. Na ljestvici s rejtingom iz skupine stranaka koje se nisu našle među 'ostalima' još su: HDSSB (2,4 posto), Hrast (2,2 posto), NL Milana Bandića (2,1 posto), HSP Ante Starčević (dva posto), Hrvatska zora (1,8 posto), HSP (1,7 posto), IDS (1,1 posto), HSLS (1posto), Narodna stranka Reformisti (0,7 posto), NL Ivana Grubišića (0,7 posto), HSU (0,7 posto) i Nacionalni forum (0,4 posto). Ostale stranke bilježe skupni izbor od 1,7 posto. Veliki je udio i neodlučnih birača - 13,2 posto.
Na ljestvici s preferencijama koalicija stranke okupljene oko HDZ-a su u vodstvu ispred aktualne vladajuće koalicije lijevog centra. Koalicija HDZ-HSS-HSP AS-BUZ-HDS-ZDS bilježi izbor od 30,5 posto (prema 28,8 posto iz kolovoza), dok je koalicija koju okuplja SDP (SDP-HNS-IDS-HSU) s izborom od 24,9 posto na drugom mjestu (u kolovozu 24,1 posto). Slijede stranačka lista Orah (15,4 posto), dok Savez za Hrvatsku s izborom od 6,3 posto drži četvrto mjesto.
Predsjednik Josipović je i u posljednjoj godini svog prvog mandata najpozitivniji hrvatski političar s izborom od 32,5 posto . Drugo mjesto na ovoj ljestvici drži Mirela Holy s izborom od 11,2 posto. Kolinda Grabar Kitarović, s izborom od 10,1 posto, treći je izbor za najpozitivniju političku osobu u zemlji.
.
Vrh ljestvice negativnog doživljaja hrvatskih političara treći mjesec zaredom drži Zoran Milanović, koji je nakon dugog perioda svojevrsne dominacije s tog mjesta potisnuo političkog rivala Tomislava Karamarka. Premijer i predsjednik stožerne stranke aktualne Vlade Z. Milanović najnegativniji je hrvatski političar za 33,4 posto hrvatskih građana, Tomislav Karamarko je drugi s ovomjesečnih 31 posto izbora.
Redoslijed na vrhu prethodnih dviju ljestvica (pozitivni i negativni doživljaj hrvatskih političara) potvrđuju i rezultati istraživanja koji se odnose na pojedinačne percepcije vodećih političara u zemlji. Predsjednik Josipović je pozitivan za 71,2 posto građana/ki (prema 73,1 posto iz kolovoza), dok je negativan za 20,2 posto (prije mjesec dana 17,5 posto).
HDZ-ova kandidatkinja za hrvatsku predsjednicu Kolinde Grabar Kitarović pozitivna je za 59,6 posto ispitanika/ca (prošli mjesec 59,8 posto), dok je za njih 21,9 posto negativna (14,3 posto u kolovozu).
U posljednjem istraživanju gospodarski problemi su najvažnija tema iz proteklog mjeseca za 29,6 posto hrvatskih građana/ki. Slijedi eskalacija sukoba u Ukrajini što je izbor 14,3 posto hrvatskih građana/ki, dok su vremenske neprilike u zemlji najvažnija tema iz kolovoza za njih 12,8 posto.