MILAN BANDIĆ

Hiperaktivni gradonačelnik iz Pogane Vlake

16.10.2009 u 11:53

Bionic
Reading

Toponimi Donji Mamići, Cerov Dolac i Pogana Vlaka zasigurno bi ostali nepoznati najvećem dijelu hrvatskih građana da nije Milana Bandića. Zagrebački gradonačelnik Hercegovac je po rođenju i kao i većina drugih rado ističe odakle dolazi.

Bandić se rodio u Donjim Mamićima pokraj Gruda, u zaselku Cerov Dolac na Bandića Brigu. Međutim, njegov je otac vrlo brzo otišao živjeti u kuću ženine obitelji, pa se mali Milan preselio u Poganu Vlaku, zaselak nekoliko kilometara dalje. Bandićev otac je prerano umro, a on je odrastao uz djeda Antu Tomića Brkušića.

Kao školarac, Milan je s bratom i sestrama pomagao i radio u polju, zalijevao je duhan u vrtačama, a učio tek navečer. Ipak, bio je odličan đak i pobožni ministrant.

Studiranje uz istovarivanje ugljena i šećera

*datum i mjesto rođenja: 22. studenog 1955., Donji Mamići pokraj Gruda
*zanimanje: gradonačelnik
*radno mjesto: Grad Zagreb
*obrazovanje: politolog

U Grudama je završio gimnaziju, a potom se 1974. otisnuo u Zagreb koji mu se učinio manjim nego je imao u svojoj predodžbi. Upisao je politologiju na Fakultetu političkih znanosti, a kako bi mogao studirati radio je teške fizičke poslove – istovarivao je ugalj i šećer te žbukao fasade.Važnim trenutkom u životu smatra večer kad je na čagi u Studentskom centru upoznao suprugu Vesnu. Poslije fakulteta, otišao je u vojsku, a nakon povratka zaposlio se u tvornici sladoleda Ledo. Najprije je počeo raditi u hladnjači, a potom je dobio šefovsko mjesto. U Ledu je ostao do 1983.

Partijac od posebnog povjerenja režima

Najvažnija Bandićeva odluka za karijeru bio je odlazak u Općinski komitet SK Peščenica. Tamo je radio kao čovjek od posebnog povjerenja režima, bio je politički radnik za ONO i DSZ.Kad se Jugoslavija raspala on za njom, prema vlastitom priznanju, nije plakao, ali nije ni htio napustiti SKH. Za vrijeme Domovinskog rata radio je, kako kaže, 'koliko su mu dopustili', uglavnom logistički. Godine 1993. Postaje tajnik gradske organizacije SDP-a, a dvije godine poslije prvi put kao vijećnik ulazi u Gradsku skupštinu.

Osvajanje Zagreba, ostavka, moždani udar

Krajem 1997. postao je predsjednik zagrebačkog SDP-a. Za tri godine, na izvanrednim gradskim izborima, prvi je put postao gradonačelnik Zagreba. Godinu poslije, na redovnim izborima, opet je SDP trijumfirao, a on postao gradonačelnik. Početkom 2002. skrivio je prometnu nezgodu pod utjecajem alkohola, što je iniciralo njegovu ostavku na mjesto gradonačelnika. U srpnju 2003. pretrpio je moždani udar zbog stresa i ubitačnog radnog i životnog tempa. Oporavio se dva mjeseca poslije 'uz pomoć supruge i kćeri'.

Afere sustižu jedna drugu

Godine 2005. u svibnju se kandidirao za gradonačelnika i treći put pobijedio na izborima. Najveći uteg oko vrata Bandiću je, prema vlastitom priznanju, bila afera prodaje zemljišta 'Zagrepčanke' zbog neriješenih pravnih odnosa.

Veliki udarac Bandiću je nanešen odlaskom njegova najpovjerljivijeg čovjeka Slobodna Ljubučića Kikaša, direktora Zagrebačkog holdinga, koji se upleo u razne afere i kojeg se Bandić prošle godine zbog pritiska javnosti morao odreći. Sad mu uteg polako postaje Mirko Ljubičić Šveps, bivši špijun SIS-a i predsjednik Zajednice udruga branitelja Zagrebačkog holdinga, koji je, tvrde upućeni, 'mutan k'o Vardar'.

U vodstvu SDP-a Bandić nije imao niti ima saveznike. Uvijek je čvrsto držao zagrebačku organizaciju SDP-a. U vrijeme Ivice Račana, s prvim SDP-ovcom bio je u korektnim odnosima. Međutim, otkad je Zoran Milanović postao predsjednik SDP-a napetosti između njega i 'gazde' Zagreba ne jenjavaju.