BITKA S VREMENOM

Hoće li Bandić u izbornu utrku ući s pravomoćnom optužnicom ili bez nje?

28.03.2017 u 17:07

Bionic
Reading

Prije više od dvije godine Milan Bandić, zagrebački gradonačelnik, završio je iza rešetaka u aferi Agram. Za nju, ali i za aferu štandovi, optužnice još nisu postale pravomoćne. Bandić u ovom trenutku trči utrku s protukandidatima za novi mandat, ali i s pravosuđem, kako u bitku za Zagreb ne bi ušao s potvrđenom optužnicom na vratu

Što više kandidata, to bolje. Mantra je to koju uoči lokalnih izbora često ponavlja Milan Bandić, zagrebački gradonačelnik, svjestan činjenice da prema anketama još uvijek dobro kotira, unatoč rastu nekih konkurenata. Međutim, pravu utrku u ovom trenutku Bandić vodi s vremenom, odnosno pravosuđem.

Za vratom mu vise dvije optužnice, ali nijedna u ovom trenutku nije pravomoćno potvrđena. Kako ni za aferu Agram, tako ni za aferu štandovi.

No same optužnice u njegovu slučaju ne bi puno promijenile na stvari jer i s njima može biti kandidat na izborima.

Bi li mu one umanjile šanse, upitno je jer njihovo potvrđivanje i pokretanje sudskih procesa on i njegov tim uvijek mogu prikazati kao politički utjecaj na pravosuđe njegovih protivnika.

Iako je pitanje tko je tu protivnik, s obzirom na to da je Bandić u gradu u tihoj koaliciji s HDZ-om, a njegovi ljudi dignuli su i ruke za vladu Andreja Plenkovića.

No kako je hrvatsko pravosuđe poznato po maratonskom trčanju, sva je prilika da će Bandić u bitku za novi mandat ući potpuno čist.

Afera Agram

Prošlo je više od dvije godine otkada je Bandić s brojnim suradnicima završio iza rešetaka u Remetincu. Afera teža od 25 milijuna kuna u ovom trenutku nije ni dobila svoj sudski početak, a o epilogu da i ne govorimo.

Na posljednjoj sjednici optužnog vijeća održanoj 7. ožujka nije se odlučivalo o osnovanosti optužnice protiv Bandića i njegovih suoptuženika u aferi Agram jer se na sudu zbog bolesti nije pojavio optuženi bivši direktor ZET-a Ivan Tolić. Optuženici nisu dužni bili biti na sjednici optužnog vijeća, ali na to imaju pravo, a Tolić je unatoč svojoj bolesti izrazio želju da se optužno vijeće ne održi bez njega. Zbog toga je na sud pozvan i sudski vještak kako bi procijenio Tolićevo zdravstveno stanje.

Po tvrdnjama obrane, Tolić je na kemoterapiji pa će sud za mjesec dana odlučiti je li raspravno sposoban ili će se postupak protiv njega voditi odvojeno.

Drugim riječima, polovicom travnja raspravljat će se o Toliću, a onda će se donijeti odluka kada će se ponovno odlučivati o optužnici.

Prije toga optužno vijeće odgođeno je 21. veljače jer bivši šef Zagrebačkog holdinga Slobodan Ljubičić nije dobio poziv za optužno vijeće.

Istraga u slučaju Agram pokrenuta je zbog sumnji da je gradonačelnik sa svojim suradnicima nizom nezakonitosti oštetio grad kojim godinama upravlja, osim u slučaju povezanim s predsjedničkom izbornom kampanjom, u kojoj je zbog neplaćanja poreza na donacije primljene nakon izbora 2010. navodno oštetio i državni proračun.

Osim za sporne donacije u predsjedničkoj kampanji, Uskok tereti Bandića za pogodovanje Pripuzovom CIOS-u te Mihaljevićevoj tvrtki Bramgrad, trgovanje utjecajem pri nezakonitom zapošljavanju sebi bliskih osoba u Gradskom poglavarstvu i Zagrebačkom holdingu, ali i nezakonito korištenje službenih gradskih automobila u privatne svrhe.

Istraga protiv Bandića u međuvremenu je proširena nakon što je Vida Demarin, kao predsjednica upravnog vijeća Zagrebačke zaklade za pomoć osobama oboljelim od cerebrovaskularnih bolesti, istražiteljima ispričala da ju je Bandić u dva navrata nagovarao da promijeni iskaz i potpiše dokument neistinita sadržaja.

Optužnicu na više od 400 stranica Uskok je predao sudu još sredinom prosinca 2015. Sjednice optužnih vijeća više su puta prekidane, posljednji put u ožujku 2016., kada je sutkinja Tanja Pavelin Borzić na prijedlog obrane nezakonitima proglasila tajno snimljene telefonske razgovore i SMS poruke prikupljene u istrazi. No Uskok se na odluku žalio Vrhovnom sudu koji je u prosincu zaključio da su dokazi zakoniti pa je zakazana nova sjednica optužnog vijeća. A onda Ljubičić nije dobio poziv, pa se potom Tolić nije pojavio zbog bolesti.

Afera štandovi

U ovoj aferi posljednja odgoda dogodila se 23. veljače. Naime, tjedan dana prije toga Bandić je dobio odvjetnika po službenoj dužnosti kojem je odobren rok od osam dana za pripremu obrane. Međutim, on je spis sa suda dobio prekasno pa je zatražio novu odgodu. Odvjetnika po službenoj dužnosti Bandić je dobio nakon što su mu odvjetnici Čedo Prodanović i Jadranka Sloković otkazali punomoć zbog preopterećenosti poslovima.

U ovom slučaju tužiteljstvo ga tereti da je sa svojim suradnikom Ivicom Lovrićem i voditeljicom Tržnica Zagreb Zdenkom Palac udruzi U ime obitelji priskrbio nezakonitu korist od najmanje 308 tisuća kuna, ustupajući joj štandove na kojima su prikupljani potpisi za referendum.

Prvu optužnicu protiv Bandića u tom slučaju optužno vijeće iste sutkinje Pavelin Borzić odbacilo je u srpnju 2015., zaključivši da u postupanju zagrebačkog gradonačelnika nije bilo obilježja kaznenog djela.

No Vrhovni je sud u svibnju 2016. prihvatio Uskokovu žalbu i zaključio da je odbacivanjem optužnice Županijski sud povrijedio odredbe kaznenog postupka 'jer je izreka tog rješenja proturječna obrazloženju'.