U Njemačkoj se za dva tjedna održavaju parlamentarni izbori, na kojima sve ankete predviđaju pobjedu CDU kancelarke Angele Merkel. No čini se da bi najveće iznenađenje mogla biti nedavno osnovana i euroskeptična stranka Alternativa za Njemačku (AfD), koja u anketama dobiva oko četiri posto glasova te ima šansu ući u Bundestag
Alternative für Deutschland (AfD), proljetos osnovana euroskeptična stranka desnice, ima prilične šanse postati najveće iznenađenje parlamentarnih izbora u Njemačkoj, koji su zakazani za 22. rujna. Prema najnovijim anketama AfD osvaja četiri posto glasova, što je tek ispod izbornog praga, ali i značajan uspjeh za stranku koja skoro do jučer nije ni postojala. Naime, Njemačka je jedna od rijetkih država Europske unije u čijem parlamentu nema ništa desnije od demokršćanskog konzervativizma (odnosno CDU/CSU), pa tako ni stranaka populističke desnice kakve u Austriji ili Nizozemskoj osvajaju i preko 20 posto glasova. Ekstremistički BND, koji neuspješno kamuflira svoj neonacizam te je vječno pod prijetnjom zabrane, uspijeva osvojiti jednoznamenkasti broj glasova u nekoliko pokrajina na istoku Njemačke, ali na nacionalnom nivou nema nikakve šanse ući u Bundestag.
Zato bi ulazak AfD u Bundestag predstavljao novo i napeto preslagivanje njemačke političke scene, ponajviše zbog stavova Alternative za Njemačke prema krizi eura i spašavanju (ili uništavanju, ovisi kako se gleda) Grčke iz dužničke krize. Najbolje to ilustriraju predizborni spotovi AfD-a u kojima se mogu vidjeti ljudi kako postavljaju pitanja poput 'Zašto sav naš novac ide u Grčku umjesto da ga investiramo u popravljanje oštećenih ulica i mostova?' ili 'Zbog čega umirovljenici imaju sve manje novca u džepu?'.
AfD u međuvremenu ima oko 10 tisuća članova, a istraživači javnog mnijenja smatraju kako je moguće da će euroskeptična stranka privući protestne glasače koji napuštaju CDU, te da bi mogli ući u Bundestag s čak 6,5 posto osvojenih glasova. Predsjednik AfD-a Bernd Luecke u svojim javnim nastupima ističe da oni 'nisu populistička stranka' te odbija bilo kakvo povezivanje s ekstremistima, no novinarima nije promaklo kako je jedan od slogana AfD-a ('Useljavanje po kvalifikacijama, a ne u socijalnu pomoć!') opasno sličan starom sloganu neonacističkog BND-a, koji je glasio 'Useljavanje u socijalnu pomoć; mi kažemo ne!'. Nikakve dvosmislenosti, pak, nema oko ključnog slogana AfD-a, koji poručuje da 'euro uništava Europu'.
Etablirane njemačke stranke zasad namjerno ignoriraju AfD i uopće ne ulaze u polemiku sa stavovima poput tog da Grčka treba napustiti eurozonu, a Njemačka se možda čak i vratiti svojoj staroj valuti njemačkoj marki, što pak euroskepticima ostavlja slobodan politički prostor – dosad nereprezentiran u Bundestagu – za lov na glasove razočaranih Nijemaca, koji smatraju da su Grci lijeni, a EU štetna za Njemačku.