Pobjedu Zorana Milanovića u drugom krugu predstojećih izbora rijetko će tko dovesti u pitanje i glasanje 12. siječnja zasad se smatra pukom formalnošću, no ono što će uslijediti nakon toga smatra se nepoznanicom. Hoće li u svom drugom i posljednjem predsjedničkom mandatu on doista 'pružiti ruku' Andreju Plenkoviću i njegovoj vladi, kako je najavio u pobjedničkom govoru, ili će kohabitacija dvaju arhineprijatelja biti još tvrđa?
Je li moguće da će se stavovi premijera i (budućeg) predsjednika približiti kada je riječ o agresiji Rusije na Ukrajinu? Hoće li se napokon dogovoriti o imenovanju desetaka hrvatskih veleposlanika? Je li izvjesno da će se na Pantovčaku i dalje nalaziti 'jedina brana svemoći jedne stranke i jednog čovjeka' ili će dva brda surađivati nešto bolje - recimo kao u drugom mandatu Stjepana Mesića, koji je vrlo brzo pronašao zajednički jezik s Ivom Sanaderom?
O 'pruženoj ruci' u izbornoj noći upitan je Andrej Plenković, no izbjegao je konkretno odgovoriti.
Analitičari su zasad nesložni oko odgovora na ova pitanja: jedni tvrde da će Zoran Milanović, oslobođen pritiska osvajanja drugog mandata, sada biti još lepršaviji i neobuzdaniji jer naprosto nema više što izgubiti te će se obračunati i s onima malobrojnima koji mu još uvijek nisu dospjeli na nišan. Drugi pak tipuju na to da će se primiriti, odnosno barem to pokušati.
Jedan od njih je politički analitičar i komunikacijski stručnjak Jerko Trogrlić.
'Poprilično sam siguran da će Milanović ostvariti ono što je najavio u svom govoru, dakle da će barem pokušati pružiti ruku Plenkoviću. Prije svega, on je iz dosadašnjih političkih sukoba ostvario ono što je namjeravao ostvariti - a to je uvjerljiva pobjeda koju će za dva tjedna samo formalno morati potvrditi. Drugo, Milanović je sasvim sigurno svjestan toga da niz državnih institucija ne može ostati blokiran na ovaj način i da se time čini šteta čak i njegovim osobnim poznanicima, a svakako i samoj državi', kaže Trogrlić za tportal.
'Naravno, tek treba vidjeti koliko će ta Milanovićeva gesta biti iskrena, no više me brine to da na drugoj strani neće biti dovoljno snage i političke zrelosti da se pružena ruka i prihvati', dodaje ovaj analitičar.
Rješavanje nakupljenog gradiva
Po Trogrliću, za obojicu bi bilo dobro da barem prvi dio njihovih novih mandata prođe u kakvoj-takvoj suradnji i da napokon riješe 'nakupljeno gradivo' poput imenovanja veleposlanika.
'U vanjskopolitičkom i sigurnosnom smislu evidentno slijede nešto složenija vremena i nastavak potpune disfunkcionalnosti mogao bi biti izuzetno štetan za državu. Pred Milanovićem je pet godina mandata, a pred Plenkovićem tri i pol godine - imaju vremena pomiriti se i ponovno se posvaditi', slikovit je Trogrlić. On čak predviđa da Milanović, kada je riječ o odnosu prema Rusiji i Ukrajini, na početku svog drugog mandata 'neće zauzimati jednake stavove kao u pretkampanji i kampanji'.
'No naravno, ako na drugoj strani ne naiđe na dobru volju i spremnost da se surađuje barem na određenim temama koje utječu na funkcionalnost države i njenog sustava, on bi na poziciji predsjednika mogao biti još oštriji i još žešći', dodaje ovaj analitičar.
Cementiran status
Planira li Milanović kakvu političku budućnost za sebe nakon još pet godina mandata na čelu države, ni Trogrlić se ne usuđuje prognozirati: iz ove perspektive, kaže, ne izgleda kao da će biti spreman za političko umirovljenje, no treba vidjeti hoće li imati snagu i volju vratiti se u stranačku politiku.
'Bit će jako bitno u kojoj će fazi u tom trenutku biti SDP i hoće li eventualno biti u poziciji preuzeti vlast ili će doživjeti još jedan zvučni poraz. Zoran Milanović je ovim ogromnim brojem glasova u svakom slučaju cementirao svoj status političkog teškaša i ulazi u političku povijest Hrvatske, no ne vjerujem da će nastaviti obavljati posao predvodnika oporbe. Time bi ponovno učinio medvjeđu uslugu svojoj bivšoj stranci, kojoj predstavlja najveću snagu, ali ujedno i najveći uteg, jer joj ne dozvoljava da izraste iz njegove sjene', zaključuje Trogrlić.