Za jedne je to obična nogometna utakmica, za druge zakašnjeli nastavak rata drugim sredstvima... Kako je počelo rivalstvo Njemačke i Nizozemske?
Kad je ždrijeb na Europskom prvenstvu 1992. spojio Nizozemsku i Njemačku u skupini, Ronald Koeman je poručio da je 'sam vrag upleo prste u ovo'. Sudari Nijemaca i Nizozemaca spadaju u klasike europskog reprezentativnog nogometa, te utakmice nose ogromnu napetost i ulog, a večeras u Harkivu svjedočit ćemo njihovom osmom susretu.
Suprotno uvriježenom vjerovanju, rivalitet ta dva susjeda nije počeo ni okupacijom Nizozemske ni čuvenom utakmicom na SP-u 1974. – on se u punom smislu rodio tek u Hamburgu 21. lipnja 1988. godine na jednoj od najvećih utakmica u povijesti nogometa, u polufinalu Europskog prvenstva.
'Staložena nacija zapanjila je samu sebe: devet milijuna Nizozemaca izašlo je te noći na ulice, preko šezdeset posto stanovništva slavilo je trijumf nad Nijemcima', opisuje taj događaj u svojoj knjizi 'Football Against the Enemy' Simon Kuper, anglonizozemski pisac i novinar.
Toga je dana jednostavno eksplodirala frustracija koja se godinama nakupljala u Nizozemcima. Nitko nije skrivao da sve ima veze s Drugim svjetskim ratom, u kojem su Nijemci lako pokorili Nizozemsku. Upravo činjenica da je pokret otpora u toj zemlji bio poprilično slabašan, što je rezultiralo masovnim iseljavanjem i pokoljem Židova (a 'židovski' Ajax najveći je nogometni simbol Nizozemske), bila je jedan od razloga zbog čega su ljudi reagirali tako. Otvorenom mržnjom prema Nijemcima.
'Bio je to način na koji su Nizozemci, više od četrdeset godina nakon rata, pokazali Nijemcima što misle o njima i pružili pravi otpor. Ne samo da su ih toga dana prvi put pobijedili, nego je vojska narančastih navijača tog dana doslovce umarširala u Hamburg uz pjesme iz Drugog svjetskog rata', objašnjava Kuper. Van Bastenov supergol toga dana na koljena je bacio Nijemce i otvorio novo poglavlje u nogometnoj povijesti.
Nakon toga dana više ništa nije bilo isto. Svaki sljedeći dvoboj Nizozemci bi opet eksplodirali – dvije godine kasnije igrali su u Italiji na SP-u, potom i u Švedskoj te na Europskom prvenstvu u Portugalu. Za Nizozemce se to pretvorilo u borbu 'dobra protiv zla', u kojoj su oni predstavljali dobro. Poslije pobjede u Hamburgu stanovnici Amsterdama bacali su bicikle u zrak i uzvikivali: 'Vratili smo svoje bicikle!' (u ratu je Njemačka konfiscirala sve privatne bicikle za potrebe Wehrmachta), četiri godine kasnije pobjedu nad susjedima proslavili su velikim sukobima u pograničnim dijelovima te pravim napadom na njemački gradić Gronau, koji je demoliran.
'Bilo je to nešto najbliže ratu otkada je nastala Europska unija', pisali su tada mediji.
Danas, 38 nakon velikog finala u Münchenu 1974. te 24 godine od najveće pobjede u povijesti Nizozemske do danas, ovaj rivalitet još živi – iako ni približno onako kako je to bilo krajem osamdesetih i početkom devedesetih. Doduše – i danas, kao i tada, ova utakmica puno manje znači Nijemcima, koji su desetljećima pokušavali odgojem potisnuti sjećanja na crno razdoblje sredinom prošlog stoljeća. Uostalom, nisu Nizozemci jedina nacija koju su pokorili – za Nijemce je to bila utakmica kao i svaka druga.
Za Nizozemsku nije i nikad neće biti. I danas će se spominjati 'oteti bicikli', i danas će se pjevati ratne pjesme.
Uključite se i vi u raspravu o ovoj utakmici, ali i ostalima – registrirajte se na Tribina.hr, informirajte se o vlastitoj reputaciji i sudjelujte u stvaranju sadržaja novog domaćeg nogometnog communityja!