Hrvat se požalio na Redditu na situaciju koja se dogodila njegovom kolegi nakon što je kupio rabljeni automobil i to od ovlaštenog servisa. Čak mu je šest puta vraćena kilometraža pa je tako auto s 280.00 kilometara zapravo prešao njih 480.000
Skidanje kilometara praksa je s kojom se kupci rabljenih automobila u Hrvatskoj često susreću, stoga ono što se dogodilo čovjeku, čiji se kolega na tu temu požalio na Redditu, i nije previše šokantno. Ono što jest šokantno jest to da je automobil kupljen s 280.000 prijeđenih kilometara, a kilometraža mu je čak šest puta skidana pa je zapravo prešao oko 480.000 kilometara.
Lavina komentara zatrpala je objavu čovjeka koji se požalio na situaciju nesretnog kolege, a mnogi savjetuju da tuži osobu koja mu je prodala automobil, pa čak i da javno iznesne o kojem se ovlaštenom servisu radi.
'Po zakonu, onaj tko je prodao taj auto napravio je kazneno djelo prevare. U zadnje dvije, tri godine, iznenađujuće, bilo je i nekoliko osuđenih zbog vraćanja kilometraže. Obratio bih se prodavaču preko odvjetnika i tražio pisanim putem potpun povrat novca i vraćanje automobila ili ide prijava policiji/DORH-u', napisao je jedan od korisnika.
Jedan korisnik objasnio je kako se vrše prevare u ovlaštenim servisima rabljenih automboila u zamjenu za novac.
'Nakon vojske sam se zaposlio u jednom salonu rabljenih automobila, posao kemijskog čišćenja i pranja. Došao bi tip i na žuti post it papirić napisao neke brojeve koji nisu imali smisla i zalijepio na cajger. Pitao sam koja je svrha jer brojevi ne odgovaraju ničemu. Kaže danas ide čovjek od salona do salona i vraća kilometre na brojeve koje smo napisali na te papiriće, plaćamo 100 eura po autu', kazao je.
Auto je uvezen iz Italije, a čovjek koji je kupio automobil i prodao ga kolegi ovog ogorčenog Hrvata kupio ga je s 200.000 prijeđenih kilometara. Iako je sve bilo uredno prema papirima iz ovlaštenog servisa, u kojemu je kupljen, gorka istina ipak je izašla na vidjelo.
Jedan od korisnika naglasio je da je u Italiji skidanje kilometara kao 'dobar dan' te da bi trebalo izbjegavati uvoziti i kupovati automobile iz te države.
'Netočno, najgora je Njemačka. Tamo je sve puno Turaka i Balkanaca koji muljaju. Moj stari bavi se uvozom auta iz cijele Europe već 30 godina, a jednom u 30 godina imali smo problem iz Italije. A da ne govorim o tome da su auti iz južnih zemalja, kao što su Italija, Španjolska, južna Francuska, najbolji što se tiče podvozja, jer nema soli, pa ni hrđe, za razliku od Austrije, Njemačke, Švicarske, pa i Belgije', usprotivio mu se drugi korisnik.
U Hrvatskoj se skidanje kilometraže tretira kao kazneno djelo prevare, uz zatvorsku kaznu od šest mjeseci do pet godina, a za ostvarivanje značajnih prihoda od vraćanja kilometraže kazna se penje od jedne do osam godina zatvora.
U ostalim europskim zemljama kazna zatvora kreće se od pola do tri godine, a novčane kazne daleko su najbrutalnije u Francuskoj, u kojoj se prevarante ove vrste kažnjava iznosima koji sežu i do 300.000 tisuća eura.