Prema pisanju medija, Europska komisija pokušat će zemljama članicama EU predložiti uvođenje stalnog mehanizma prema kojemu bi se u države članice preselio dio izbjeglica iz onih država koje se nađu po pritiskom. Prema nacrtu, koji je procurio među briselskim dopsinicima, EK namjerava predložiti premještanje 160.000 izbjeglica koje su do sada dospjele u Italiju, Grčku i Mađarsku, javlja Večernji list
U nacrtu se, piše Večernji list, zasad ne spominju postotci, odnosno kvote za svaku zemlju. No, kad je Europska komisija u svibnju ove godine predlagala preseljenje 40.000 izbjeglica i predstavila kvote za svaku zemlju, hrvatski postotak tada je u prijedlogu EK bio 1,73 posto. Ostane li to isto i u novom prijedlogu Europske komisije koji tek treba biti dovršen i predstavljen javnosti, 1,73 posto od 160 tisuća bilo bi 2.768 izbjeglica koje bi Hrvatska trebala preseliti iz Mađarske, Italije i Grčke te zbrinuti na svome području, piše Večernji list.
Glasnogovornica EK nije željela komentirati brojku iz nacrta prijedloga koji je procurio, obrazloživši da Komisija ne komentira glasine.
U nacrtu prijedloga koji je procurio iz Komisije navodi se da bi od 160 tisuća ljudi njih 39.600 bilo preseljeno iz Italije, 66.400 iz Grčke, a 54.000 iz Mađarske.
Hoće li prijedlog doista tako i izgledati teško je reći. Britanski Daily Mail tvrdi pak da su se europski lideri dogovorili kvote, a po njihovim tvrdnjama Hrvatska bi trebala primiti 3.200 izbjeglica s Bliskog istoka i Afrike. Njemačka bi, tvrdi Daily Mail,trebala imati najvišu kvotu i dopustiti azil za 35.000 izbjeglica. Francuska će primiti njih 26.000 i Španjolska 16.000, no Velika Britanija neće niti jednog azilanta. Najmanje izbjeglica primit će Cipar, njih 722, a Malta će dom pružiti njih 1.277.
Prema planu premještaja 40.000 izbjeglica dogovorenom u svibnju, Hrvatska je trebala primiti njih 550, međutim te izbjeglice još nisu počele stizati u Hrvatsku. Kada se govori o novom navodnom planu EK, o njemu tek trebaju raspravljati sve države članice unutar Vijeća EU, a sada se još uvijek čini da se većina novijih članica iz srednje i istočne Europe protivi ideji stalnih kvota za preseljenje migranata.