Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ukazom je u ponedjeljak opozvao veleposlanicu Srbije u Hrvatskoj Jelenu Milić, a sada je i neslužbeno procurilo zašto se odlučio na taj korak
Jelena Milić se nakon dvije i pol kratke godine u Hrvatskoj vraća u Beograd, ali ne zato što se zamjerila svojem predsjedniku, Vučiću, i ogriješila o nacionalne interese, nego da je se 'poštedi' još većeg skandala i preduhitri hrvatsko Ministarstvo vanjskih i europskih poslova.
Ministarstvo je, prema neslužbenim informacijama Jutarnjeg lista, planiralo Jelenu Milić proglasiti personom non grata - nepoželjnom osobom koja više nije dobrodošla u Hrvatsku, i to zbog zbog niza incidenta koji su narušili diplomatske norme.. Taj list piše kako je Vučić opozvao veleposlanicu u Zagrebu nakon što je htjela organizirati skup o ustaškim zločinima.
Podsjetimo, u Službenom glasniku Republike Srbije objavljen je ukaz Aleksandra Vučića o opozivu s dužnosti izvanredne i opunomoćene Veleposlanice Republike Srbije u Republici Hrvatskoj Jelene Milić, koja je prethodne dvije i pol godine u Zagrebu često punila novinske stupce svojim potezima.
Tako su mediji pisali kako je Milić demonstrativno napustila tradicionalno primanje Srpskog narodnog vijeća (SNV) na pravoslavni Badnjak, 'zbog izostanka reakcije predstavnika SNV-a na navode iz pisma dobitnika prve nagrade' - književnice Jasminke Petrović i redatelja Radivoja Raše Andrića. Oni su u tom pismu, između ostaloga, zahvalili mladima u Srbiji jer ih 'ovih dana uče kako se leti i kako se svijetli'.
Jedan od njezinih incidenata zbio se prošlog tjedna, kad je napustila konferenciju o nacionalnim sustavima zaštite hrvatske manjine u Srbiji i srpske manjine u Hrvatskoj, održane u Novinarskom domu u organizaciji Hrvatskog novinarskog društva (HND). Njezin izlazak uslijedio je nakon izjave Jasne Vojnić, čelnice Hrvatskog nacionalnog vijeća u Srbiji i zastupnice u Saboru, koja je državni vrh Srbije optužila za širenje govora mržnje prema hrvatskoj zajednici u toj zemlji.
Prije odlaska je komentirala pjesmu "Ako ne znaš što je bilo" Marka Perkovića Thompsona. "Između ostalog, ta pjesma je o tome koliko se Hrvatska nije suočila sa svojim zločinima. Mislim da je situacija zaista vrlo opasna i da je vrijeme da se pojedinci iz Hrvatske koji rade probleme po Srbiji imenuju i da to ni na koji način nije govor mržnje koji širi državni vrh Republike Srbije", rekla je Milić pa otišla s konferencije