Srbija je u srijedu dobila novu vladu nakon što je prethodni premijer i predsjednik vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) Miloš Vučević, u jeku studentskih i građanskih prosvjeda, podnio ostavku 28. siječnja
Vladu će voditi političkoj javnosti malo poznati endokrinolog i profesor Medicinskog fakuleta Đuro Macut, čiji izbor ministara je oporba nazvala "prolaznom vladom", a Macuta "marionetom" srbijanskog predsjednika Aleksandar Vučića.
Dvodnevnu parlamentarnu raspravu bojkotirao je dio oporbe uz obrazloženje da novoj vladi ne želi dati legitimitet.
Macut, kojemu je predsjednik Srbije 6. travnja povjerio mandat za sastav vlade, u srijedu je dobio većinsku podršku vladajućih, predvođenih SNS-om, od 153 glasa.
Od ukupno 250 zastupnika za novu vladu glasalo je 199, a 46 je bilo protiv.
Vlada će imati 30 ministara, od kojih 10 novih u odnosu na prethodni sastav, a među njima je pet ministara bez porfelja.
U svom govoru Macut je ocijenio da je Srbija "umorna od podjela i blokada", i poručio da će se zalagati za harmoniziranje društva, te da se sloga može izgraditi dijalogom, tolerancijom, radom i novim sustavom vrijednosti.
Poručio je i da će među njegovim prioritetima biti normalizacija funkcioniranja fakulteta i škola.
Na predloženom popisu ministara oporbi i velikom djelu javnosti najviše su zasmetala dva prijedloga.
Prvi je budući ministar prosvjete profesor Učiteljskog fakulteta Dejan Vuk Stanković, kojeg se optužuje za pokušaje seksualnog nasilja nad studenticama, te ministar informiranja i telekomunikacija Boris Bratina uz čije ime se veže desničarski aktivizam. Potonji je javnosti poznat po paljenju zastave Europske unije na jednom od prosvjeda ekstremističke organizacije Naši.
Oporba u parlamentu koji je pod kontrolom koalicije okupljene uz vladajuću Srpsku naprednu stranku, nije imala šansi ozbiljnije dovesti u pitanje izbor vlade.
Uz premijera Đuru Macuta, prvi dopredsjednik vlade i ministar financija bit će dosadašnji ministar Siniša Mali, na mjestu vicepremijera i ministra unutarnjih poslova ostao je i Ivica Dačić. Potpredsjednica vlade bit će i aktualna ministrica gospodarstva Adrijana Mesarović.
Resor je zadržao i šef diplomacije Marko Đurić, te ministri obrane Bratislav Gašić i zdravlja Zlatibor Lončar, ministrica rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović, ministar sporta Zoran Gajić, kulture Nikola Selaković i brige o selu Milan Krkobabić.
Dva najžešće osporavana kandidata za ministre su, unatoč brojnim primjedbama na njihove kompetencije i moralne kvalitete, dobila glasove vladajuće koalicije pa će ministarstvo prosvjete preuzeti Stanković, a informiranja i telekomunikacija Bratina.
Upravo su u jeku studentskih i građanskih prosvjeda ta dva ministarstva najistaknutija u javnosti.
Vlasti nastoje razbiti studentske blokade fakulteta koje podržava i znatan dio prosvjetnih radnika u srednjim školama.
Istodobno, sve su glasniji zahtjevi i studenata i javnosti za većom razinom slobode medija, što je i jedna od konstantnih primjedbi i u izvješćima Europske komisije o napretku Srbije u eurointegracijama.