Premijer Zoran Milanović u izvještaju o stanju nacije odmah na početku osvrnuo se na slučaj 'Perković' zbog kojeg je Hrvatska neposredno nakon ulaska u Europsku uniju ušla u sukob s Europskom komisijom, našla se pod prijetnjom sankcija i pokvarila prve mjeseca članstva
'Prvogsrpnja ove godine, naša je zemlja postala punopravna članica Europske unije, naglašavam tu punopravnost jer pred našim je društvom, nadam se kratkotrajno, razdoblje osvješćivanja te punopravnosti', kazao je premijer.
Milanović je naglasio da Hrvatska nikome ništa ne duguje za ulazak u Uniju. 'Mijenjali smo se nabolje i ispunili visoke kriterije koje su od nas zahtijevali, nitko nam ništa nije poklonio, kao što nam nitko ništa nije poklonio ni u protekla dva desetljeća, ni prije toga, niti tražimo da nam netko nešto da', poručio je predsjednik hrvatske Vlade. Milanović je rekao da samo tražimo da nas se poštuje i da se uvažavaju naša prava, naši napori i naši stavovi. 'Inzistiramo i inzistirat ćemo da se Hrvatsku doživljava ravnopravnim partnerom i sugovornikom jer je to naša obaveza i to mislim kao svoj posao', kazao je Milanović.
Potom se pred kraj govora ponovo vratio na lex Perković braneći stav koji je i ranije zastupao u javnosti. Naglasio je da su na svim razinama u punoj mjeri prepustili odgovornost koja mu pripada i zato žele izmijeniti Ustav i ukinuti zastaru za političkimotivirana, odnosno za sva teška ubojstva.
'Neka se pravosuđe suoči s tim zlodjelima, tko god bili počinitelji, tko god bile žrtve! Neka se pravosudni sustav dostojno nosi s odgovornošću. Samo tako može postati točkom najvišeg povjerenja svih naših građana', naglasio je premijer.Što se tiče Zakona o pravosudnoj suradnji u kaznenim stvarima s državama članicama Europske unije, prema Milanoviću jedini motiv za pokušaj vremenskog ograničavanja na kaznena djela počinjena nakon 2002. bio je da zaštite branitelje od mogućih kaznenih postupaka u nekoj od zemalja Europske unije.
Objasnio je da misli na postupke za kazneno djela ratnog zločina za koje postoji univerzalnajurisdikcija.'Hrvatsko pravosuđe treba doći do dokaza o svakom zločinu i procesuirati krivce', kazao je on.Premijer tvrdi da zbog takvog našeg pristupa Hrvatska neće biti ni na koji način oštećena ili sankcionirana. Upravo inicijativa o ustavnim promjenama i osnivanju saborskog istražnog povjerenstva, nastavio je, omogućiti procesuiranje tih najtežih kaznenih djela, odnosno razotkrivanje mreže koja je proteklih godina štitila neke pojedince od mogućeg progona. 'Mi ne štitimo ni zločince ni kriminalce! Mi štitimo slabije i malobrojnije! I zato sam maloprije rekao da pravosuđe i represivni aparat moraju postati točkom najvišeg povjerenja svih naših građana', naglasio je premijer.