ne mogu steći imunitet

HULL: 'Imunkompromitirani i imunosuprimirani zarobljenici su pandemije covida-19, treba im omogućiti dodatne terapije'

22.09.2022 u 09:34

Bionic
Reading

Imunokomprimitirane i imunosuprimirane osobe, koje čine između dva i tri posto ukupnog stanoništva u Hrvatskoj, ranjivije su na zarazu i imaju lošije ishode s bolesti COVID-19 u usporedbi s općom populacijom i nužno im je omogućiti pristup dodatnim terapijskim mogućnostima, ističu u HULL-u

To je lijek za profilaksu COVID-19 infekcije, zaštita pasivnom imunizacijom, priopćila je četvrtak Hrvatska udruga leukemija i limfomi (HULL).

U povodu Svjetskog dana sigurnosti pacijenata koji se obilježava s ciljem poboljšanja i unaprijeđenja sigurnosti pacijenata, 17 udruga pacijenata i jedno stručno društvo Hrvatskog liječničkog zbora uputilo je Zajedničku izjavu o utjecaju pandemije COVID-19 na imunokompromitirane i imunosuprimirane osobe, kao i preporuke o Zaštiti.

Cilj je te inicijative skrenuti pozornost odgovornih institucija u zdravstvu na tu ranjivu skupinu pacijenata, koje se mogu nazvati „zarobljenicima pandemije“.

Iznimno je važno upozoriti na potrebe imunokompromitiranih odnosno imunosuprimiranih osoba, koje za razliku od većine populacije ne mogu steći imunitet na COVID-19 cijepljenjem. S obzirom na to da rješenje ovog problema postoji i prihvaćeno je od regulatora i kretora javnih politika u zdravstvu na razini EU, smatramo da smo dužni osigurati veću sigurnost toj populaciji u našem društvu, a istovremeno smanjiti mogućnost mutacije virusa. Iznimno sam ponosam što je ovo jedno od pitanja oko kojeg su se složile organizacije pacijenata i stručna liječničlka društva, izjavio je predsjednik Koalicije udruga u zdravstvu Ivica Belina.

Pandemija COVID-19 stavila je sigurnost pacijenata u dodatni fokus, budući da je prouzročila velike izazove i rizike s kojima se suočavaju kako zdravstveni radnici tako i pacijenti, a posebno najugroženije skupine, kao što su imunokomprimitirane i imunosuprimirane osobe.

  • +9
Početak docjepljivanja protiv COVID-19 Izvor: Cropix / Autor: Ranko Šuvar

Ta skupina pacijenata čini između 2 i 3 posto ukupnog globalnog stanovništva, a isti je udio i u Hrvatskoj. Najčešće su to osobe koje žive s rakom krvi, osobe transplantiranih organa, osobe s autoimunim oboljenjima, osobe s primarnim imunodeficijencijama, osobe na dijalizi i osobe s rakom solidnih organa. Svi su ranjiviji na zarazu i imaju loše ishode s COVID-19 u usporedbi s općom populacijom, upozorava se.

Veća vidljivost imunokompromitiranih osoba i zdravstvenih nejednakosti s kojima se ova zajednica suočava potrebna je u zdravstvenoj politici kako bi se podigla svijest javnosti o potrebama ove skupine ljudi. To uključuje sigurnosne mjere kao što su kontinuirano nošenje maski, brzi i jednostavan pristup testiranju na COVID-19, pristup dodatnim terapijskim mogućnostima kao što lijek za profilaksu COVID-19 infekcije, stoji, među ostalim, u priopćenju.