otpadne vode

HUP: EU Direktiva prijeti dostupnosti lijekova u Hrvatskoj

15.04.2025 u 15:00

Bionic
Reading

HUP - Udruga proizvođača lijekova upozorila je da bi EU Direktiva o pročišćavanju komunalnih otpadnih voda u sadašnjem obliku mogla ugroziti održivost generičke farmaceutske industrije i zdravstvenih sustava u Europi, zbog čega već 16 država inzistira na ažuriranju procjene učinka

"Ovakva Direktiva i novi ogromni troškovi, koji se zbog visoko reguliranog tržišta ne mogu reflektirati u tržišnim cijenama generičkih lijekova, ugrozit će opskrbu kritičnim lijekovima za pacijente i u Hrvatskoj i to ključnim terapeutskim područjima", istaknula je Ana Gongola, predsjednica HUP - Udruge proizvođača lijekova i članica Uprave Sandoza, u povodu EU Pharma Foruma koji se u utorak održao u Zagrebu.

Dodala je kako je nužno poduzeti sve korake kako bi se očuvala i osnažila farmaceutska proizvodnja na vlastitom tlu, blizu pacijenata, posebice imajući na umu trenutačne geopolitičke tenzije koje dodatno ugrožavaju sigurnost globalnih opskrbnih lanaca.

HUP upozorava kako bi godišnji trošak provedbe Direktive za Hrvatsku mogao doseći i 23 milijuna eura, odnosno gotovo pet puta više od procjena Europske komisije, a oko 60 posto tog troška palo bi na teret hrvatske farmaceutske industrije.

"Posebno zabrinjava činjenica da se ovime financijski teret pročišćavanja komunalnih voda i uklanjanja ostataka lijekova - koji nastaju isključivo kao rezultat liječenja i prirodnog procesa izlučivanja lijekova iz organizma, te nisu povezani s proizvodnjom - prebacuje u dominantnom postotku na farmaceutsku industriju", upozorila je glavna direktorica Hrvatske udruge poslodavaca Irena Weber.

Stoga apeliraju na europske institucije da revidiraju prijedlog Direktive kako bi se osigurala održiva i pravedna rješenja. 

"Hrvatska generička farmaceutska industrija već dugi niz godina primjenjuje visoke standarde i najnovije tehnologije u svojim proizvodnim procesima, u potpunosti u skladu s važećom europskom i nacionalnom legislativom, s jasnim ciljem očuvanja okoliša", istaknula je.

Generički lijekovi čine temelj zdravstvenih sustava diljem Europe - čak devet od 10 kritičnih lijekova u EU su generički, a dodatno financijsko opterećenje moglo bi uzrokovati ozbiljne poremećaje u opskrbi, povećanje cijena i povlačenje pojedinih lijekova s tržišta.

Iako generički lijekovi u EU čine samo 19 posto tržišne vrijednosti, predviđeno je da će oni snositi najveći dio ukupnih naknada. 

Pri tome su ti troškovi koncentrirani na lijekove koji se proizvode i troše u velikim količinama, ali imaju nisku cijenu i tržišnu vrijednost, čime se ugrožava njihova ekonomska održivost, a posebno su pogođena terapijska područja poput dijabetesa, bolova, infekcija, epilepsije, bolesti crijeva, visokog krvnog tlaka i anestezije.