Sindikat zaposlenih u djelatnosti socijalne skrbi u petak se pridružio štrajku u srednjim školama, a ako u idućih pet dana ne postignu dogovor s Vladom, taj sindikat ide u štrajk 12. listopada. Jednodnevni štrajk solidarnosti održava se danas u svim ustanovama socijalne skrbi, kazala je Jadranka Ivezić, predsjednica sindikata
Predsjednica sindikata Jadranka Ivezić pojasnila je da se radnici socijalne skrbi nalaze u sličnom položaju kao i oni u obrazovanju, a koliko je naraslo njihovo nezadovoljstvo pokazuje da se čak 97 posto članova koji su pristupili izjašnjavanju odlučilo na štrajk.
Navela je da prosječna plaća zaposlenih u tom sustavu trenutno iznosi između 5500 i 6000 kuna, a socijalni radnik u sustavu zdravstva ima koeficijent 20 posto veći nego socijalni radnik u sustavu socijalne skrbi.
Štrajk solidarnosti u petak će se održati u svim domovima socijalne skrbi u kojima će se obavljati samo nužni poslovi kao tijekom blagdana, a centri za socijalnu skrb neće raditi s korisnicima već će raditi samo jedan dežurni zaposlenik, najavili su ranije iz Sindikata.
'Za trenutne štrajkove isključivo je odgovorna Vlada'
'Za trenutne štrajkove isključivo je odgovorna Vlada RH koja je u kolovozu samo u zdravstvu povećala plaće, kako bi samo njima kompenzirala zakonom ukinutih 4, 8 i 10 posto. Koja je razumna i odgovorna Vlada mogla misliti da će sve ostale javne službe ovu nejednakost mirno prihvatiti?', stoji u priopćenju Sindikata zaposlenih u djelatnosti socijalne skrbi.
Sindikalisti navode da su započeli pregovore za uvećanja plaće u kojima je zatražio osam posto uvećanja, ali 'Vlada RH ne prihvaća ništa nego nudi samo neodređeno pismo namjere'.
'Stoga Sindikat ide u postupak mirenja koji također može imati rezultat posebni štrajk za sklapanje kolektivnog ugovora. Napominjemo da Vlada RH još uvijek ima sve ingerencije za sklapanje kolektivnog ugovora jer još uvijek nisu nastupile okolnosti iz članka 5. Zakona o postupku primopredaje vlasti, tj. nisu raspisani izbori', zaključuje Sindikat.