NA PRAGU NEOVISNOSTI

Iako će tražiti dozvolu za referendum, nisu svi Škoti za neovisnost

14.03.2017 u 22:39

Bionic
Reading

Škotska premijerka Nicola Sturgeon u ponedjeljak je najavila kako će Škotska idućeg tjedna od britanske vlade zatražiti dozvolu za održavanje referenduma o neovisnosti potkraj iduće ili početkom 2019. godine

Premijerka poluautonomne škotske vlade istaknula je kako je vrlo važno da Škotska poduzme aktivne korake kako bi zaštitila svije interese dok Britanija priprema izlazak iz Europske unije. Budući da su škotski glasači odbacili opciju neovisnosti na referendumu organiziranom 2014., odluka Britanaca o izlasku iz Europske unije ovaj put bi, uvjerena je Sturgeon, mogla polučiti sasvim drukčije rezultate škotskog referenduma.     

S tom ocjenom slažu se i politički analitičari s Otoka koji pritom ističu kako bi, u slučaju da London ne da zeleno svjetlo Edinburghu za održavanje referenduma, moglo izazvati i građansku neposlušnost na sjeveru Britanije. No dio Škota se boji kako bi neovisnošću mogli zapasti u deficit iz kojeg bi se teško izvukli. Takvo mišljenje čvrsto zastupa Kezia Dugdale, čelnica škotskih laburista koja upozorava na to kako bi Škotsku izlazak iz okrilja Velike Britanije mogao stajati čak 15 milijardi deficita, što bi automatski značilo i manje novca za tamošnje škole, bolnice i socijalu općenito.

Premijerka iz redova Škotske nacionalne stranke (SNP) još je ranije najavila kako će istražiti sve opcije kako bi spriječila da se Škotska nađe izvan Europske unije, što je pak protivno volji škotskih birača koji su na referendumu glasali protiv Brexita.

Sturgeon je, naime, odlučna u namjeri da Bruxellesu predloži da Škotska ostane u jedinstvenom tržištu s Unijom, no priznaje kako će biti velik izazov uvjeriti ostale zemlje članice, koje se nose sa separatističkim zahtjevima u vlastitim dvorištima, da prihvate jedinstveno rješenje za Škotsku nakon Brexita ili da prime Škotsku kao novu članicu nakon izlaska Britanije iz EU-a.

Podsjetimo, na prvom referendumu o neovisnosti 2014. Škoti su glasali protiv neovisnosti, no kada Velika Britanije izađe iz EU-a, to bi značilo da bi i Škotska izašla protiv volje svojih građana, koji su prošlog lipnja sa 62 posto glasova glasali za ostanak u Europskoj uniji.