Predsjednica Kluba žena IDS-a Mirjana Galant na današnjoj IDS-ovoj konferenciji za novinare uoči Dana žena istaknula je kako primjeri iz visoko razvijenih zemalja jasno pokazuju put kojim bi trebale ići Istra i Hrvatska, ukazavši na nužnost veće ravnopravnosti spolova, od jednakosti u plaćama, u participaciji u radnoj snazi i menadžerskim pozicijama, do veće zastupljenosti u političkim sferama odlučivanja
Mirjana Galant je naglasila i kako Klub žena IDS-a aktivno sudjeluje u formiranju predizbornog programa, a kako veli, prihvaćeni su i u predizborni program stranke ugrađeni prijedlozi, kao što su poticanje zapošljavanja žena te kreiranje povoljnije socijalne infrastrukture za brigu o djeci i nemoćnima, čime će se ženama olakšati ulazak na tržište rada i poduzetništva.
Tom prilikom, članica predsjedništva Kluba žena IDS-a Lucija Čekić podsjetila je na još uvijek nisku zastupljenost žena u odlučivanju na lokalnoj razini.
'U Istarskoj županiji, konkretno kada govorimo za IDS, prilikom sastavljanja lista za prethodne lokalne izbore 2009. godine neke općine i gradovi su zaista imali na svojim listama zastupljenost žena veću od 30 posto što nas veoma zadovoljava, jer su se pridržavali Zakona o ravnopravnosti spolova - Zakon o kvotama', kazala je Čekić.
No dodala je da ono što zabrinjava jesu one općine i gradovi koji na svojim listama za prethodne izbore nisu imali niti jednu ženu na listi. 'Stoga se nadamo da se takve stvari više neće ponavljati te da ćemo na njihovim listama vidjeti i ženska imena i prezimena, jer ipak je Istra razvijena regija koja u svojoj Županijskoj skupštini ima 55 posto žena', veli Čekić.
'Radi poboljšanja stanja na lokalnim izbornim listama, svim podružnicama IDS-a poslale smo pismo namjere kojim Klub žena nudi suradnju u kreiranju izbornih lista sa željom da na predstojećim izborima IDS ima liste koje su u potpunosti usklađene sa Zakonom o ravnopravnosti spolova', zaključila je predsjednica Kluba žena IDS-a Mirjana Galant.