Sud u Bagdadu u četvrtak je izdao nalog za uhićenje Kosrata Rassoula Alija, potpredsjednika iračkog Kurdistana i čelnika Patriotske unije Kurdistana (PUK) zbog njegovih "provokativnih izjava upućenih iračkoj vojsci", rekao je sudski izvor.
Abel Sattar al-Bireqdar, glasnogovornik Vrhovnog sudskog vijeća, rekao je da je sud objavio uhidbeni nalog pošto je "Rassoul izjavio da su iračka vojska i savezna policija u pokrajini Kirkuk okupacijske snage".
U priopćenju objavljenom u srijedu kurdistanski dužnosnik kritizira pojedine članove svoje stranke jer su po njegovoj ocjeni olakšali ulazak iračkim vojnicima u Kirkuk, grad koji drže kurdski borci pešmerge, a preuzima ga iračka vojska.
"Sud te riječi smatra provokacijom protiv oružanih snaga u skladu s člankom 26 kaznenog zakona", navodi se. Zbog te izjave Rassoulu prijeti kazna do sedam godina zatvora ili novčana globa.
Rassoul je blizak suradnik Masuda Barzanija, predsjednika iračkog Kurdistana s kojim je 25. rujna organizirao referendum o neovisnosti od Iraka. Mali su izgledi da bude uhićen jer živi u Kurdistanu pa se očekuje da će iračke vlasti uhidbeni nalog proslijediti Interpolu.
Snage iračke vlade ušle su u ponedjeljak Kirkuk, okružen velikim naftnim poljima i zauzele sjedište vlade te autonomne pokrajine i istaknule iračku zastavu, što je dosad najsnažniji odgovor Bagdada na referendum kojim su se 25. rujna irački Kurdi izjasnili za neovisnost.
Bagad se protivi potpunoj neovisnosti Kurda, koji su autonomiju stekli nakon 2003. kada je pala vlada iračkog predsjednika Saddama Husseina. Kurdi čine trećinu stanovnika Kirkuka, jednog od etnički i vjerski najšarolikijih gradova u Iraku i drže ga svojim glavnim gradom te tvrde da je bio očišćen od Kurda i svjesno naseljavan Arapima u vrijeme Sadama Huseina koji je tako stavio pod kontrolu izvore nafte.
Rezultate kurdskog referenduma ne priznaju ni Sjedinjene Države ni druge sile u regiji koje strahuju da bi referendum mogao potaknuti sukobe u regiji. SAD je pozvao na mir između Bagdada i Kurda što bi bio novi razdor u 14 godina dugom građanskom ratu u Iraku, a kurdsko pitanje moglo bi u sukob uvući i regionalne sile kao što su Turska i Iran koje na svom prostoru imaju velike kurdske zajednice.