Visoki kazneni sud odbio je žalbu bivšeg hrvatskog premijera Ive Sanadera, kojom je tražio umanjenje kazne od ukupno 18 godina zatvora. Visoki kazneni sud smatra da ne postoje pretpostavke za umanjenje kazne temeljene na njegovu zdravstvenu stanju, a Sanader može tražiti uvjetni otpust tek za tri godine
Bivši hrvatski premijer i predsjednik HDZ-a Ivo Sanader nije uspio izvojevati umanjenje kazne od ukupno 18 godina zatvora. Naime, Visoki kazneni sud odbio je njegovu žalbu, odnosno potvrdio je rješenje Županijskog suda u Zagrebu kojim je odbijena preinaka pravomoćne presude bez obnove postupka, koju je zatražio zbog zdravstvenih problema.
Iz Visokog kaznenog suda su u obrazloženju svoje odluke naveli kako većina okolnosti vezanih uz Sanaderovo pogoršano zdravlje nije nepoznata sudovima nižeg stupnja, a da i nove okolnosti ne utječu na izdržavanje kazne, piše Večernji.
'S tim u vezi, žalitelj pogrešno tumači institut tzv. neprave obnove kaznenog postupka, odnosno preinačenja pravomoćne presude bez obnove kaznenog postupka kada u žalbi tvrdi da je sud trebao ublažiti svaku pojedinačno utvrđenu kaznu iz pojedine pravomoćne presude, a posljedično tome i jedinstvenu kaznu. Naime, radi se o pravomoćno okončanim postupcima u kojima su donesene presude koje su izgubile svoju samostalnost jer su objedinjene tako da je osuđeniku ovosudnom presudom broj od 6. travnja 2023. izrečena jedinstvena kazna zatvora u trajanju od 18 godina', obrazložili su s Visokog kaznenog suda.
Objedinjene kazne
Protiv Sanadera se vodilo ukupno pet postupaka, neki i više puta. U njima je dobio tri osuđujuće i dvije oslobađajuće presude, s tim da jedna od njih još uvijek nije pravomoćna. Objedinjena presuda odnosi se na kazne koje je dobio u slučajevima Fimi medija, Planinska i Ina-MOL. Iako je jedinstvena kazna u početku iznosila 18 godina i osam mjeseci zatvora, smanjena je na 18 godina, jer je VKS djelomično uvažio Sanaderovu žalbu na jednu od presuda.
'Osuđenik je drugostupanjskom presudom osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od 18 godina pri čemu mu je u izrečenu kaznu zatvora uračunato vrijeme provedeno u istražnom zatvoru od 10. prosinca 2010. do 16. prosinca 2011., od 20. studenog 2012. do 23. srpnja 2014. te od 4. kolovoza 2015. do 25. studenog 2015., vrijeme provedeno u ekstradicijskom pritvoru od 10. prosinca 2010. do 18. srpnja 2011. te vrijeme provedeno na izdržavanju kazne od 24. srpnja 2014. do 4. kolovoza 2015. te od 4. travnja 2019. pa nadalje.
Visoki kazneni sud Republike Hrvatske ocjenjuje kako prvostupanjski sud nije pravilno i dostatno cijenio značaj olakotnih okolnosti važnih za odmjeravanje jedinstvene kazne, ali samo onih olakotnih okolnosti koje su utvrđene u pravomoćnim presudama. Ostale olakotne okolnosti na koje osuđenik upire u žalbi ne mogu biti razmatrane niti su od značaja za izricanje jedinstvene kazne zatvora kod obnove kaznenog postupka', stoji u obrazloženju objedinjene presude Visokog kaznenog suda.
Bivši hrvatski premijer bio je optuženik u aferama Hypo, Ina-MOL, Planinska, Fimi media i HEP-DIOKI. Za Planinsku i HEP-DIOKI mu se sudilo jednom, za Fimi mediju i Ina MOL dvaput, a za Hypo triput. Što se tiče objedinjenih kazni, za Planinsku i Ina-MOL je osuđen na po šest godina zatvora, a za Fimi mediju na sedam godina. U ostalim procesima je oslobođen. U zatvoru je dosad proveo ukupno devet godina. a uvjetni otpust može zatražiti tek za tri godine, odnosno nakon dvije trećine odslužene kazne.