Dva zrakoplova s oko 350 američkih državljana u srijedu je stiglo iz Wuhana u američku vojnu bazu u Kaliforniji, u sklopu operacije vraćanja Amerikanaca iz tog epicentra epidemije koronavirusa.
Putnici dva zrakoplova bit će 14 dana u karanteni, objavilo je američko ministarstvo obrane.
Avioni su sletjeli u zračnu bazu Travis koja se nalazi na pola puta između San Francisca i Sacramenta, a jedan od njih je potom, nakon punjenja goriva, nastavio u bazu Miramar u San Diegu.
Lokalna televizija KGO iz San Francisca prikazala je videosnimku ljudi u potpunosti obučene u bijela odijela kako pred zoru izlaze iz aviona u bazi Travis. Televizijske postaje iz San Diega prikazale su dolazak drugog zrakoplova u Miramar.
Evakuirani građani će u Travisu biti smješteni u hotelu, objavila je ta baza na svom Facebook profilu. Kao i na drugim lokacijama, o njima će se brinuti američko ministarstvo zdravstva.
"Bit će uspostavljen sigurnosni koridor, udaljen od stambenih zgrada, kako bi misija u Travisu mogla neometano nastaviti", stoji u priopćenju.
Pentagon je objavio kako priprema i bazu Camp Ashland u Nebraski u kojoj planira smjestiti 75 ljudi.
Letovi u srijedu bili su drugi i treći američki zrakoplov koji je odvezao Amerikance iz Kine. Gotovo 200 američkih državljana, većinom američkih diplomata i članova njihovih obitelji, dovedeno je 29. siječnja u bazu istočno od Los Angelesa.
Rekordan broj umrlih
Kina je objavila da je u posljednja 24 sata od koronavirusa u utorak preminulo 65 ljudi, što je do sada najveći broj umrlih u jednom danu, a sveukupni broj umrlih u Kini popeo se na 490.
Izvan Kine zabilježena su dva smrtna slučaja, na Filipinima i Hong Kongu, a obje su žrtve boravile u epicentru epidemije - kineskom Wuhanu.
U Wuhanu je otvorena još jedna dodatna bolnica, a brojne službene zgrade su pretvorene u prijemne centre za novooboljele, no dužnosnici upozoravaju da i dalje biju bitku s nedostatkom kreveta, bolničkog materijala i medicinskog osoblja.
Stotine stručnjaka će se idućeg utorka i srijede sastati u Ženevi kako bi odredili prioritete i istraživanju i razvoju lijekova, dijagnostike i cjepiva za koronavirus, najavila je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) u srijedu.
"Nema dokazano učinkovitih terapija za novi koronavirus", rekao je na konferenciji za medije dr. Mike Ryan, izvršni direktor WHO-ovih programa za izvanredna stanja.
WHO je u srijedu pozvao na prikupljanje 675 milijuna dolara te najavio slanje 500.000 maski i 350.000 pari rukavica u 24 zemlje te 250.000 testova u više od 70 laboratorija diljem svijeta.
Zaklada Bill & Melinda Gates je najavila da će za borbu protiv koronavirusa izdvojiti 100 milijuna dolara, od čega 60 milijuna za istraživanje vezano iz cjepivo, dijaganostiku i liječenje.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) proglasila je globalno izvanredno stanje zbog virusa nalik gripi i poručila da je nošenje maski ključno za obuzdavanje prijenosa bolesti. Kina je upozorila da trudnice mogu virus prenijeti na nerođenu djecu.
Ruski predsjednik Vladimir Putin je predložio da se ljekarnama koje zbog epidemije podižu cijene protuvirusnih maski oduzmu dozvole za rad. Rusija je ograničila kretanje preko 4300 kilometara duge granice s Kinom i sve svoje državljane je evakuirala iz Wuhana.
U Rusiji su za sada zabilježena dva slučaja koronavirusa.
Tisuće putnika i članova posade na dva kruzera u azijskim vodama stavljeno je u srijedu u karantenu zbog koronavirusa, a zbog epidemije koja se brzo širi gubitke zbrajaju zračni prijevoznici, proizvođači automobila i ostale globalne kompanije.
Putnici na brodu za krstarenje "Diamond Princess", njih 3700, morati će ostati na brodu usidrenom kod Japana još barem dva tjedna, nakon što je 10 putnika bilo pozitivno na virus.
U Hong Kongu, 1800 putnika i članova posade stvaljeno je u karantenu nakon što je troje putnika razvilo simptome koronavirusa.
Američka grupacija zračnih prijevoznika Airlines Group i United Airlines su najavili prekid letova za i iz Hong Konga, a polovica teretne robe koja se prevozi globalno prevozi se putničkim zrakoplovima.
Zbog zatvaranja tvornica, odsječenih gradova i ograničenih putničkih linija, kineske burze su u ponedjeljak ostale vez gotovo 700 milijardi američkih dolara.
Globalni proizvođači automobila zatvorili su proizvodne pogone u Kini, a među njima su Hyundai, Tesla, Ford, PSA Peugeot Citroen, Nissan i Honda Motor. Hyundai Motor će obustaviti i proizvodnju u Južnoj Koreji zbog prekida lanca opskrbe za auto dijelove.