Stožer civilne zaštite objavio je komparativni prikaz epidemioloških mjera protiv koronavirusa u državama članicama Europske unije na snazi od 1. rujna 2020. do 31. siječnja 2021. Šef Stožera i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović poručio je na današnjoj presici da je upravo iz tog prikaza vidljivo da je hrvatskim građanima, u odnosu na ostale, najmanje toga uskraćeno
Komparativni prikaz odnosi se na nužne epidemiološke mjere kao što su ograničeno kretanje, obustava rada pojedinih djelatnosti, ograničenje javnih manifestacija, obveza nošenja maske za lice ili medicinske maske i sl.
Za razliku od brojnih drugih EU država, Hrvatska u navedenom periodu nije uvodila mjeru ograničenog kretanja (tzv. lockdown) ni tzv. policijski sat, dok su ugostiteljski objekti zatvoreni tek krajem godine.
'Iz toga se vrlo zorno vidi ono što mi govorimo - da je hrvatskim ljudima u odnosu na druge članice EU-a najmanje toga uskraćeno u ovom trenutku. Nadamo se da će epidemiološka situacija biti takva da tako i ostane', rekao je Božinović na samom kraju današnje konferencije za novinare, ukazujući na netom objavljeni komparativni prikaz epidemioloških mjera u zemljama Europske unije.
Kao i ugostiteljski objekti, teretane su u Hrvatskoj zatvorene tek krajem godine, dok su tzv. neesencijalne trgovine cijelo vrijeme otvorene, tek s ograničenjem broja osoba u prosincu.
U nastavku je pregled situacije za kulturne djelatnosti te javne manifestacije i događanja.
Podsjetimo, Italija je u ponedjeljak 1. veljače ublažila mjere protiv covida-19 na snazi u većini svojih regija, što je omogućilo otvaranje kafića i restorana tijekom dana. Policijski sat ostaje na snazi u cijeloj zemlji od 22 do 5 ujutro.
U Poljskoj su istog dana otvoreni muzeji, knjižnice, umjetničke galerije i trgovački centri, no većina škola ostaje zatvorena najmanje do ožujka.
Nizozemska je produžila većinu strogih mjera do 2. ožujka. Zatvorene su trgovine koje nisu nužne, kafići i restorani, a na snazi je policijski sat od 21 do 4,30 sati.
U Francuskoj, restoranima koji potajice rade kršeći pravila dok poslužuju goste, bit će uskraćena državna pomoć tijekom mjesec dana ili trajno u slučaju ponavljanja prekršaja, upozorio je ministar gospodarstva Bruno Le Maire u trenutku dok neke ustanove pozivaju na nepoštivanje zabrane otvaranja. Vlada će proširiti kontrole.
Za razliku od Britanije, Francuske, Njemačke i nekih drugih zemalja, Španjolska nije ni jesenas pa ni ove godine uvela novi lockdown u cijeloj zemlji unatoč trećem valu koronavirusne zaraze koji hara u proteklih šest tjedana. Umjesto toga, regionalne su vlasti uvele neujednačene mjere zaključavanja i ograničile su radno vrijeme i broj ljudi na okupljanjima.