Organizacija za europsku sigurnosti i suradnju

Izbori u Azerbajdžanu obilježeni proceduralnim kršenjima

10.02.2020 u 13:44

Bionic
Reading

Parlamentarni izbori u Azerbajdžanu zasjenjeni su 'velikim kršenjima u postupku prebrojavanja glasova', objavila je u ponedjeljak Organizacija za europsku sigurnosti i suradnju (OESS)

'Glasači nisu imali velik izbor', objavila je na konferenciji za tisak u Bakuu OESS koji je neovisno promatrao izbore održane u nedjelju.

Pobjeda vladajuće stranke bila je očekivana na prijevremenim izborima koji su raspisani prije samo dva mjeseca u svrhu jačanja vlasti predsjednika Ilhama Alijeva, smatraju analitičari.

Kako bi smirio nezadovoljstvo zbog gospodarskog usporavanja, Alijev je htio, vjeruju njegovi kritičari, popraviti svoj ugled organizirajući prijevremene parlamentarne izbore kako bi staru gardu zamijenio novim naraštajem, jednako odanim vlasti.

Stranka na vlasti u Azerbajdžanu očekivano je pobijedila na prijevremenim parlamentarnim izborima u nedjelju, a oporba je osudila veliku prijevaru kojoj je cilj učvrstiti vlast predsjednika Alijeva u toj naftom bogatoj zemlji.

Izbori su održani u 'ograničenom okruženju', a izvori 'financiranja kampanja bili su ograničeno transparentni', objavio je OESS.

'Postoji nepovjerenje u točnost upisa birača', ocijenio je OESS koji je imao oko 350 svojih promatrača na izborima.

U izvješću objavljenom prošli mjesec OESS je rekao da su temeljne slobode u Azerbajdžanu 'teško ograničene'. OESS je upozorio na 'sustavno uznemiravanje i kazneno gonjene onih koji su izrazili kritičko stajalište prema vladi'.. Takvo mišljenje OESS je ponovio na konferenciji za novinare u ponedjeljak.

Alijev čeličnom rukom vodi tu bivši sovjetsku republike pošto je na toj dužnosti 2003. godine naslijedio oca. Njegova stranka Novi Azerbajdžan i njoj bliski kandidati osvojili su većinu mjesta u jednodomnom 125-članom parlamentu, prema prijevremenim rezultatima objavljenim u ponedjeljak.

Azerbajdžanska vlast je obećala demokratske izbore, ali su oporbene stranke optužile vladu da je ometala njihovu kampanju te je više njih bojkotiralo izbore. Azerbajdžan jako ovisi o izvozu nafte. Nakon pada cijene nafte 2014. nacionalna valuta je izgubila polovicu vrijednosti i zemlja je doživjela recesiju i dvoznamenkastu inflaciju. Stanje se stabiliziralo, ali rast stagnira na 1 do 2 posto.

Oporba optužuje Alijeva da želi zadržati kontrolu. On je u veljači 2017. svoju suprugu Mehriban postavio na mjesto potpredsjednice, a njihovog sina Hejdara (20) smatraju njegovim mogućim nasljednikom.

Dok ga oporba i zaštitnici ljudskih prava kritiziraju, Alijevi pobornici ističu da je preobrazio i modernizirao Azerbajdžan u neovisnu energetsku silu.