Hrvatski predsjednik Ivo Josipović i član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović riješili su u srijedu u Bihaću nesporazume izazvane nepreciznim tumačenjem Josipovićeva intervjua Reutersu koji je izazvao reakcije Bošnjaka u BiH i stranke SDA Hrvatske.
'Predsjednik Josipović već je u javnosti pojašnjavao da je upravo obrnuto', izjavio je Izetbegović nakon sastanka s Josipovićem, upitan jesu li razgovarali o nesporazumu do kojeg je došlo nakon intervjua Reutersu u kojem je Josipović izrazio zabrinutost zbog stanja na sjeveru Afrike koje bi moglo dovesti do radikalizacije u muslimanskom svijetu.
Predsjednik Josipović u tom je intervjuu ocijenio da su događanja u Libiji i susjednim državama 'definitivno sigurnosni problem ne samo za njih (sjevernu Afriku) nego za cijelu južnu Europu'. Međutim, govoreći izravno o stanju u Bosni i Hercegovini, hrvatski je predsjednik istaknuo uvjerenje kako je 'lokalno muslimansko stanovništvo samosvjesno te spoznaje i dijeli europske vrijednosti i cijeni dobrosusjedsku suradnju'.
Izetbegović je u Bihaću kazao kako je s predsjednikom Josipovićem i ranije telefonski razgovarao o nesporazumu izazvanom intervjuom na koji je, među ostalima, reagirala i Izetbegovićeva stranka SDA.
Hrvatski predsjednik ponovio je kako je došlo do nesporazuma oko interpretacije njegovih izjava u intervjuu.
'Mislim da je i gospodin Izetbegović imao priliku vidjeti originalni tekst', rekao je Josipović dodajući da je priča razjašnjena.
Dvojica čelnika komentirala su na pitanje novinara i položaj Hrvata u BiH, s obzirom na nedavne izbore i teškoće u formiranje federalne vlasti.
'Stabilnost vlade bila bi veća da su u njoj predstavnici HDZ-a', rekao je Izetbegović ocijenivši da je upravo HDZ odbacio ponudu međunarodne zajednice da sudjeluje u osnivanju vlade.
'Nadam se da u formiranju državne vlade ima šanse za sporazum s HDZ-om', dodao je Izetbegović.
Josipović je istaknuo kako Hrvatska ne ulazi u unutarnje stvari BiH, ali joj je stalo do poštivanja načela. 'Nama je važno načelo, a to je jednakopravnost svih naroda i želja nam je da se to načelo dosljedno poštuje', istaknuo je hrvatski predsjednik.
Dvojica čelnika su s čelnicima Unsko-sanskog kantona razgovarala o nekoliko gospodarskih projekata za koje su zainteresirane obje zemlje - unskoj pruzi, otvaranju novih graničnih i malograničnih prijelaza te plinofikaciji.
I Izetbegović i Josipović posebno su istaknuli gospodarski potencijal nekadašnjeg vojnog aerodroma Žerjava, koji bi se prema nekim projektima mogao pretvoriti u regionalni teretni aerodrom.
Projektom vrijednim nekoliko milijardi dolara otvorili bi se deseci tisuća radnih mjesta u objema državama, rekao je Izetbegović, a Josipović dodao da za njega već postoji interes stranih investitora.
Uz zajednički poziv hrvatskim Bošnjacima da na popisu stanovništva koji traje u Hrvatskoj deklariraju svoju nacionalnu pripadnost, dvojica čelnika su se iz Bihaća uputili u Rijeku gdje će obići Islamski centar u gradnji.