LIJES U PARLAMENTU

Izrael odaje počast Sharonu, SAD šalje Bidena

12.01.2014 u 17:18

Bionic
Reading

Izrael u nedjelju odaje počast generalu Arielu Sharonu, 'junaku' kako ga opisuju izraelski mediji i 'ratnom zločincu' kako ga nazivaju Palestinci, čiji je lijes u nedjelju javno izložen u parlamentu u Jeruzalemu

Smrt 'Arika' (ime od milja za Ariela) Sharona u subotu u 85. godini nakon osmogodišnje kome zavio je Izrael u tugu. Pokop će biti u ponedjeljak na njegovu obiteljskom imanju na jugu zemlje.

Izraelci su pozvani da dođu iskazati mu počast pred odrom u Knessetu, izraelskom parlamentu, do 18.00 sati (17.00 sati po srednjoeuropskome vremenu) u nedjelju.

Za tu su priliku uvedene posebne autobusne linije kako bi se spriječila gužva.

Na tjednoj sjednici vlade kojom je predsjedao Benjamin Netanyahu minutom šutnje je odana počast bivšem premijeru. Aktualni premijer - koji se nikada nije slagao sa Sharonom - nazvao je svog političkog suparnika 'velikim vojnikom'.

Američki potpredsjednik Joe Biden, bivši britanski premijer i izaslanik Kvarteta za Bliski istok Tony Blair te njemački ministar vanjskih poslova Frank-Walter Steinmeier, koji će biti u službenom posjetu, sudjelovat će na službenom ispraćaju u parlamentu.

Svi izraelski mediji posvetili su u nedjelju svoja izdanja smrti bivšeg prvaka nacionalističke desnice, ističući njegov doprinos, uz fotografije i svjedočenja njegovih suradnika.

'Bio je genij, plemenit ali i okrutan', ističe komentator Shalom Yerushalmi u Maarivu.

Ugledni komentator Nahum Barnea podsjeća u listu Yediot Aharonot da Sharon 'utjelovljuje sve što su 'očevi nacije' željeli vidjeti u naraštaju svojih sinova rođenih u Izraelu: ljepotu, snagu, život težaka i vojnika'.

Čak se i ljevičarski dnevnik Haaretz, Sharonov žestoki protivnik, pohvalno izrazio o 'Ariku': 'Nakon Sharonova odlaska u Izraelu nema političkog vodstva koje bi priznalo granice sile, očuvalo savez sa Sjedinjenim Državama i pokazalo odvažnost na (palestinskom) teritoriju a da ga doseljenici ne zastraše'.

Izraelsko istražno povjerenstvo zaključilo je da je Sharon 'neizravno' ali i osobno odgovoran za pokolj stotina palestinskih civila u napadu libanonskih kršćanskih falangista u palestinskim izbjegličkim logorima Sabri i Šatili u Bejrutu u rujnu 1982.

Od Gaze do Ramallaha, od Jenina do izbjegličkih logora u Libanonu, Palestinci pak nisu skrivali svoje veselje zbog smrti 'zločinca Sharona', ali i žaljenje što izraelski general nije dospio u ruke međunarodnog pravosuđa.

I Human Rights Watch (HRW) je ocijenio kako je 'žalosno što je Sharon otišao u grob a da nije odgovarao pred sudom zbog svoje uloge u Sabri i Šatili te zbog drugih povreda' ljudskih prava.