Bivši slovenski premijer Janez Janša mogući je kandidat za dužnost glavnog tajnika NATO-a, s koje nakon isteka mandata u svibnju iduće godine odlazi Nizozemac Jaap de Hoop Scheffer
LJUBLJANA- 'Među ponudama koje je Janša zadnjih tjedana dobio iz međunarodnih organizacija najzanimljiviji je poziv da postane glavni tajnik NATO-a', tvrdi tjednik blizak strankama desnog centra i Janšinoj Slovenskoj demokratskoj stranci, piše Reporter.
List, međutim, dodaje da sam Janša niječe da je kandidat za mjesto glavnog tajnika NATO-a te da i dalje kani politički djelovati u Sloveniji i voditi stranku kojoj je na čelu 15-ak godina.
Nagađanja da je Janša iz nekoliko međunarodnih organizacija dobio ponude da preuzme neke od istaknutih dužnosti pojavile su se zadnjih tjedana u nekoliko slovenskih medija. Janša ih je odbio komentirati, navodeći da će sve biti jasno nakon kongresa njegove stranke u svibnju iduće godine.
Potpredsjednik Janšine stranke i zastupnik u Europskom parlamentu Miha Brejc izjavio je u razgovoru za "Delo", koji je objavljen u subotu, da Janša ima više ponuda iz inozemstva, no kako se ipak nada da će ostati na čelu stranke koja bi njegovim odlaskom izgubila, jer nema druge 'tako jake' ličnosti.
Svoje tvrdnje da je bivši slovenski premijer u igri za Schefferova nasljednika Reporter potkrjepljuje da se Janša pokazao kao odličan organizator u prvoj polovici ove godine kad je Slovenija predsjedala Europskom unijom.
Usto, navodi slovenski tjednik, Amerikanci su skloni da na vodeći politički položaj u NATO-u, koji je rezerviran za Europljane, dođe netko iz 'novih članica EU-a', ali neke od njih, poput Poljske i Češke, ne bi dobile potporu Francuske i Njemačke jer su previše 'proamerički' usmjerene.
List navodi da bi Janši zanimljiv bio i položaj slovenskog člana u Europskoj komisiji, no za takvo imenovanje potrebno je odobrenje nove slovenske Vlade i premijera Boruta Pahora, što je u sadašnjim prilikama dvojbeno.
Pahor, po tvrdnjama Reportera, namjerava za slovenskog povjerenika u Europskoj komisiji predložiti bivšeg premijera Antona Ropa, sada člana Pahorovih Socijalnih demokrata (SD), a postoji i kombinacija da i u novoj Europskoj komisiji ostane Janez Potočnik. On je 2004. postao prvi povjerenik EU-a iz Slovenije, a zauzima mjesto povjerenika za znanost.
S druge strane, prihvati li Janša doista kandidaturu za neku od uglednih dužnosti, Pahor bi se tomu teško mogao otvoreno suprotstaviti, no glavno je pitanje za Janšu i njegovu stranku bi li to mjesto bilo sukladno s vođenjem najveće slovenske oporbene stranke, iznosi Reporter.