ISTOČNO PARTNERSTVO

Janukovič dolazi u Vilnius objasniti svoje poteze

28.11.2013 u 10:30

Bionic
Reading

Dvodnevni sastanak na vrhu Europske unije i zemalja Istočnog partnerstva održava se u četvrtak i petak u Vilniusu, što je ujedno i središnji događaj litavskog predsjedanja Europskom unijom u ovom polugodištu, a na njemu će sudjelovati i hrvatski premijer Zoran Milanović te prva potpredsjednica vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić.

Radi se o trećem summitu Istočnog partnerstva, nakon Praga 2009. kada je inicijativa pokrenuta te Varšave 2011., a kroz taj program EU podupire reforme kod svojih istočnih susjeda - Armenije, Azerbajdžana, Gruzije, Moldavije, Ukrajine i Bjelorusije, čiji je cilj učvršćivanje demokracije, pravne države, poštivanja ljudskih prava i potpora tržišnom gospodarstvu. Istovremeno, program je osmišljen radi jačanja političkih odnosa i ekonomskih veza te veće mobilnosti građana.

Summit će okupiti šefove država i vlada iz 28 zemalja EU-a i čelnike šest partnerskih zemalja, a njime će predsjedavati predsjednik Europskog vijeća Herman van Rompuy, zajedno s predsjednikom Europske komisije Joseom Manuelom Barrosom. Domaćin summita je litavska predsjednica Dalia Grybauskaite. S osobitim se zanimanjem očekuje dolazak ukrajinskog šefa države Viktora Janukoviča koji je obećao pojasniti ukrajinsko stajalište oko nepotpisivanja sporazuma o pridruživanju i sporazuma o slobodnoj trgovini s EU.

Ukrajinska vlada prošli je tjedan odustala od priprema za potpisivanje tih sporazuma, kako se ocjenjuje - pod pritiskom Moskve, koja želi da Ukrajina i dalje ostane u njezinoj sferi interesa umjesto da se okrene Zapadu, ali EU u svojoj najavi za summit kaže da je 'ponuda potpisivanja sporazuma s Ukrajinom još uvijek na stolu. To traži potrebnu političku volju ukrajinskog čelništva, odlučnu akciju i opipljiv napredak na području uvjeta koji su postavljeni u prosincu 2012.

Sporazume o pridruživanju na summitu će EU parafirati s Gruzijom i Moldavijom, a očekuje se i parafiranje sporazuma o olakšavanju viznog režima s Azerbajdžanom kao i okvirnog sporazuma s Gruzijom o njenom sudjelovanju u mirovnim misijama. Najavljeno je i parafiranje sporazuma o zračnom prometu s Ukrajinom.

Liberalizacija viznog režima iznimno je važna zemljama Istočnog partnerstva kako bi njihovi građani mogli slobodno putovati u Europsku uniju, te će to biti i jedna od tema sastanka na vrhu. Na tom polju postignut je značajan napredak, kaže EU, pa će nakon potpisivanja sporazuma o viznom režimu s Azerbajdžanom sve zemlje osim Bjelorusije imati neki oblik sporazuma o olakšavanju viznog režima s EU. Tri od njih pet otišle su i dalje (Gruzija, Moldavija i Ukrajina) i sada imaju Akcijski plan o viznoj liberalizaciji čija će 'puna i učinkovita provedba' dovesti u budućnosti do bezviznog režima s EU.

Premijer Milanović započet će posjet u četvrtak navečer neformalnom radnom večerom šefova država i vlada, a u petak će sudjelovati na plenarnoj sjednici. Također je iz vlade najavljen i njegov bilateralni sastanak s predsjednikom vlade Moldavije Iuriem Leancaom. Ministricu Pusić očekuje sastanak sa šefovima diplomacija.

Kako se kaže u najavi skupa, ključne teme partnerstva u godinama koje dolaze trebale bi biti provedba sporazuma o pridruživanju, jačanje demokracije i vladavine prava kroz nastavak reformi pravosuđa, daljnji koraci u ekonomskoj integraciji, postupna uspostava bezviznog režima, energetska sigurnost i jačanje multilateralne dimenzije partnerstva, te na kraju uključivanje civilnog društva i poslovne zajednice. Na kraju summita bit će usvojena zajednička deklaracija.