Sinoćnjom objavom kandidature za nasljednicu premijera Borisa Johnsona, miljenica Konzervativne stranke, britanska ministrica vanjskih poslova Mary Elizabeth Truss vinula se među vodeće pretedente za politički tron u Downing Streetu. Svog šefa, stjeranog u kut nizom skandala i ostavkama nabližih suradnika, branila je do samog kraja: još u utorak pozivala je kolege da ga podrže, da bi naposlijetku njegovo povlačenje pozdravila kao ispravnu odluku. Kako to da je upravo Liz Truss, prema unutrarstranačkim anketama, redovito na top listi najpopularnijih konzervativaca?
Prema anketama stranice Conservative Home, 46-godišnja Liz Truss visoko kotira među stranačkim kolegama. U lipnju je, doduše, pala je na treće mjesto po popularnosti s 49,4 posto podrške, iza ministra financija Nadhima Zahawija (55,6 posto) i neprikosnovenog ministra obrane Bena Wallacea (85,6 posto), čija je popularnost eksplodirala zbog rata u Ukrajini. Wallace se neće kandidirati, a s velikim nestrpljenjem iščekuje se objava njegove podrške jednom od kandidata.
Šefica diplomacije bez dlake na jeziku došla je u fokus međunarodne javnosti u veljači, nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin naredio stavljanje u pripravnost nuklearnih snaga zbog 'apsolutno neprihvatljivih' izjava Liz Truss. No njezin čvrsti stav u odnosu prema Putinu mogao bi pasti u drugi plan u jeku energetske krize i galopirajuće inflacije u Britaniji, najviše u posljednja četiri desetljeća.
U njezin pomno njegovan imidž uklopilo se i lanjsko poziranje u tenku, što su mnogi usporedili s poznatom hladnoratovskom fotografijom bivše premijerke Margaret Thatcher iz 1986. godine.
Upravo je Željeznu Lady aktualna šefica diplomacije utjelovila u jednoj davnoj školskoj predstavi.
'Kraljica Liz', kako šeficu diplomacije povremeno tituliraju britanski mediji, rođena je 26. srpnja 1975. u ljevičarskoj obitelji u Oxfordu. Njezin otac, sveučilišni profesor matematike i majka, njegovateljica i učiteljica, zagovarali su nuklearno razoružanje, a Liz je u studentskim danima bila čelnica oksfordskih liberalnih demokrata. Zagovarala je ukidanje monarhije temeljem uvjerenja da svi trebaju imati priliku u životu i da se ljudi ne rađaju kako bi vladali. Konzervativcima se pridružila uskoro, nakon diplome 1996. godine, a presudnu ulogu u tome navodno je odigrao njezin posjet istočnoj Europi u turbulentnim 90-im godinama i fascinacija žestokom obranom načela 'slobode'.
Krajem svibnja, Truss je boravila u Sarajevu, poručivši da Britanija želi biti predvodnica napora za očuvanje mira i stabilnosti na zapadnom Balkanu, te da će se suprotstaviti utjecaju Rusije u toj regiji. Inicirala je i naoružavanje Moldavije za obranu od 'velikoruskih' ambicija.
'Najdugovječnija članica kabineta u kontinuitetu'
Prvi posao našla je u komercijali Shella, a potom je bila ekonomska direktorica u tvrtki Cable & Wireless i zamjenica direktora think-tanka Reform. Politička karjera zahuktala joj se u mandatu premijera Davida Camerona, a članica Parlamenta postala je 2010. godine. Šefica diplomacije ima dosta utakmica u nogama; trenutno je najdugovječnija članica kabineta u kontinuitetu - prije nego što je pod Borisom Johnsonom preuzela Foreign Office, vodila je resore međunarodne trgovine i rodne ravnopravnosti, a na izvršnim dužnostima bila je i u vladama Camerona i Therese May.
'Borit ću se na ovim izborima kao konzervativac i vladati kao konzervativac', najavljuje sada Liz Truss.
Udala se 2000. za računovođu Hugh O'Learyja, s kojim ima dvije kćeri, Liberty i Frances. Ostali su zajedno unatoč njezinoj izvabračnoj aferi s kolegom zastupnikom Markom Fieldom, koja joj nije naštetila u političkoj karijeri. O kćerima je govorila u kontekstu Brexita.
Vjerodostojnost pala na Brexitu
'Ne želim da moje kćeri odrastaju u svijetu u kojem im je potrebna viza ili dozvola za rad u Europi, ili u kojem su spriječene u razvoju poslovanja zbog visokih troškova poziva i trgovskih barijera. Svaki roditelj želi da mu djeca odrastaju u zdravom okruženju s čistom vodom, svježim zrakom i čudesnim prirodnim bogatstvima. Biti dio EU-a pomaže u zaštiti ovih dragocjenih resursa i prostora', kazala je na referendumu o Brexitu 2016. godine.
Protukandidati bi joj mogli zamjeriti nevjerodostojnost, najočitiju upravo na primjeru Brexita. Iako se protivila izlasku Britanije iz EU-a, naknadno se predomislila. U skladu s funkcijom, zauzima sve tvrđa stajališta u pregovorima s Europskom unijom oko trgovinskih pravila za Sjevernu Irsku.
U fokusu idućeg premijera svakako će biti i porezna politika, a za razliku od Zahawija, kojemu su 'sve opcije na stolu', Truss je odmah sinoć najavila da će od 'prvog dana početi rezati poreze' kako bi pomogla u suočavanju s rastom troškova života.
Trenutno je u ringu deset kandidata za preuzimanje Konzervativne stranke, a time i britanske vlade: uz Truss i Zahawija, tu su i ministrica trgovine Penny Mordaunt, bivši ministri zdravstva Sajid Javid i Jeremy Hunt, bivši ministar financija Rishi Sunak, glavna državna odvjetnica i zagovornica Brexita Suella Braverman i ministar prometa Grant Shapps, a kandidature su najavili i bivša ministrica Kemi Badenoch te zastupnik Tom Tugendhat.