Nakon godina izolacije i gospodarske paralize, Siriji bi uskoro mogla stići prva ozbiljna financijska pomoć iz regije. Prema informacijama troje upućenih izvora, Saudijska Arabija planira otplatiti dug Sirije Svjetskoj banci, čime bi se otvorila vrata za milijunske iznose bespovratne pomoći, namijenjene obnovi zemlje razorene ratom i osnaživanju javnog sektora koji je već godinama na koljenima
Ovo bi bio prvi poznati slučaj da Rijad izravno financira bilo koji aspekt sirijske države otkako je prošle godine svrgnut dugogodišnji predsjednik Bašar al-Asad. Njegovu su vlast srušile frakcije predvođene islamistima, nakon čega je uslijedila duboka institucionalna i financijska kriza.
Informacija o saudijskom angažmanu dolazi u trenutku kada se ponovno aktualizira pitanje uključenja bogatih zaljevskih država u obnovu Sirije. Prijašnji planovi, poput katarske inicijative za isplatu plaća državnim službenicima, zaustavljeni su zbog straha od posljedica američkih sankcija, piše Reuters.
Katar već šalje plin, Washington dao zeleno svjetlo
Znakovi promjene ipak su vidljivi. Tako je prošlog mjeseca Katar najavio da će Siriju opskrbljivati plinom preko Jordana kako bi se poboljšala ionako loša opskrba električnom energijom. Prema tvrdnjama izvora, ovaj je potez naišao na odobravanje američke administracije.
Iako saudijsko Ministarstvo financija nije službeno potvrdilo planove, niti komentiralo špekulacije, troje upućenih izvora tvrdi kako se pregovori vode već neko vrijeme. Ukupni dug Sirije prema Svjetskoj banci iznosi oko 15 milijuna dolara, a njegovo podmirenje preduvjet je za nastavak svake daljnje pomoći toj zemlji.
Svjetska banka spremna za suradnju
Dužnosnici Svjetske banke navodno su spremni uključiti se u financiranje obnove elektroenergetske mreže, koja je gotovo u potpunosti devastirana tijekom godina rata. Osim toga, u razmatranju je i projekt pomoći za isplatu plaća zaposlenima u javnom sektoru.
Prema izvješću sirijske državne agencije Sana, tehničko izaslanstvo Svjetske banke sastalo se ovog tjedna s ministrom financija Mohammedom Yosrom Berniehom. To je bio prvi javni sastanak predstavnika Svjetske banke i nove sirijske vlade, a razgovaralo se o jačanju financijske i gospodarske suradnje.
Bernieh je tom prilikom istaknuo kako su međunarodne sankcije i politike bivšeg režima teško pogodile financijski i bankarski sektor zemlje, ostavljajući Siriju gotovo bez pristupa stranoj valuti.
Sirijsko izaslanstvo stiže u Washington
Prema saznanjima Reutersa, Sirija će krajem mjeseca po prvi put nakon smjene Asada poslati visoko izaslanstvo u Washington, gdje će sudjelovati na godišnjim proljetnim sastancima Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda. Još uvijek nije poznato hoće li tom prilikom doći do susreta s američkim dužnosnicima.
Američke sankcije uvedene za vrijeme Asadove vladavine još su uvijek na snazi, iako je u siječnju izdano šestomjesečno izuzeće za određene mjere, s ciljem olakšavanja humanitarne pomoći. Efekti tog poteza zasad su ograničeni.
Prema tvrdnjama diplomata i američkih izvora, stavovi u Washingtonu o novoj sirijskoj vlasti nisu usklađeni. Dok neki dužnosnici Bijele kuće zagovaraju pragmatičan pristup, drugi se protive većem angažmanu zbog navodnih veza novih lidera s terorističkom mrežom Al-Kaida.