Na okruglom stolu Matice hrvatskih sindikata predstavnici šest političkih stranaka i koalicija obrazložili su svoja stajališta i ideje za vođenje makroekonomske politike u iduće četiri godine. Sudjelovali su Tomislav Ćorić (Domoljubna koalicija), Ivo Jelušić (koalicija Hrvatska raste), Esad Turković (ORaH), Ljubo Jurčić (Koalicija rada i solidarnosti), Velimir Srića (Naprijed Hrvatska) i Ivan Vuković (Pametno)
Ivo Jelušić je u svom izlaganju naglasio da je Vlada postigla zapažene rezultate u vrlo nepovoljnom okruženju, a posebno se osvrnuo na visoke kamatne stope i nepovoljne uvjete financiranja. 'Nismo u ravnopravnoj utakmici. Trebamo osvijestiti to da je u svijetu na djelu financijski neokolonijalizam bogatih koji imaju kapitala i žele biti još bogatiji te to nažalost uspijevaju učiniti', rekao je Jelušić.
Spomenuo je da je Vlada i u takvim uvjetima smanjila proračunski deficit i da trenutno ostvaruje primarni suficit.
Tomislav Ćorić upozorio ga je da ne govori istinu, da će se to ubrzo vidjeti i da nema govora o primarnom suficitu. Glavnu polugu za poticanje rasta BDP-a Ćorić vidi u investicijama koje će dovesti do povećanja izvoza. Pritom je naglasio da turizam ne može biti vodeća gospodarska djelatnost. Kada je riječ o fiskalnoj konsolidaciji, Ćorić smatra da treba rezati neproduktivne troškove, ali istovremeno povećavati ulaganja u znanost, obrazovanje i primarnu zdravstvenu zaštitu.
Domoljubna koalicija zalaže se za znatno aktivniju ulogu HNB-a u poticanju gospodarskog rasta i zaposlenosti, pri čemu ne dovodi u pitanje nezavisnost središnje banke. Zalaže se za izmjenu Zakona o HNB-u kako bi se u njega ugradili ciljevi gospodarskog rasta i zaposlenosti.
Velimir Srića smatra da treba voditi makroekonomsku politiku u funkciji agresivne vizije i strategije usmjerene na bolje upravljanje resursima. Zalaže se i za promjenu sustava vrijednosti i afirmiranje politike koja potiče stvaranje umjesto dosadašnje, koja se bavila raspodjelom.
Ljubo Jurčić smatra da je reforma monetarnog sustava ključna za pokretanje hrvatskog gospodarstva. Založio se za monetarnu suverenost koja podrazumijeva refinanciranje javnog duga kroz primarnu emisiju HNB-a i slabljenje tečaja kune kako bi se potaknula konkurentnost. Proračunski deficit smanjio bi zamrzavanjem drugog mirovinskog stupa.
Ivan Vuković zalaže se za liberalnu makroekonomsku politiku u kojoj je glavni cilj radikalno smanjenje državne potrošnje, a time i proračunskog deficita. Smatra da se jedino na taj način može smanjiti rizik zemlje, sniziti kamatne stope i time potaknuti gospodarski rast.
Za Esada Turkovića bitna je koordinacija politike proračuna, fiskalne politike i monetarne politike. U poreznoj politici ORaH se zalaže za rasterećenje rada uz povećanje poreza na imovinu i kapital.