Imamo Savez za Hrvatsku
Izvor: Cropix / Autor: Goran Mehkek / CROPIX
Imamo Savez za Hrvatsku
Izvor: Cropix / Autor: Goran Mehkek / CROPIX
GLAVAŠEV KLIN U DESNICU
Poznavatelji političkih mehanizama i prilika u desničarskim strankama očekuju samo kratkotrajne efekte Saveza za Hrvatsku, koalicije devet desnih stranaka koja se ovih dana okupila pred izbore za Europski parlament. Nedostatak glavnog vođe i nejasna hijerarhija, ono što desničari vole imati, ne krase ovaj savez
Ali zato ih odlikuje višak osobnih interesa zbog kojih su se ujedinili ne bi li ustalasali biračke vode, kojima vladaju HDZ i SDP, pa je očekivano protivljenje ovim dvjema najjačima glavna programska poruka desnog saveza. Nedovoljno i slabo, kažu Jaroslav Pecnik i Davor Gjenero dok dio HSP-ovaca poručuje da Daniel Srb, potpisujući sporazum u srijedu, nije na to imao pravo jer više nije predsjednik.
Pecnik, osječki laburist i politički analitičar, kaže da ovih devet stranaka, strančica kako kaže - ABH (Akcija za bolju Hrvatsku), AHSS (Autohtona - Hrvatska seljačka stranka), HDSSB, HNV (Hrvatsko nacionalno vijeće), HSP, HRAST, Hrvatska zora, Obiteljska stranka i Zavjet za Hrvatsku – pokušavaju 'zabiti klin u desno biračko tijelo' da odvale barem jedan njegov dio i na tome ponešto profitiraju u vidu jednog europarlamentarca.
'Ideja o tom savezu prije svega je ideja Branimira Glavaša koji na taj način želi vratiti medijsku pozornost na HDSSB, njegovu stranku koja je u posljednje vrijeme izgubila javni interes. Radi se o pokušaju dobivanja dijela birača, zabijanje klina u desno biračko tijelo. Za njih je problem to što su naši birači stranački konzervativni. Za desni dio birača desno je HDZ, a ne neke nove, nepoznate stranke s nejasnim vodstvom', rekao je Pecnik tportalu.
Ova koalicija raspast će se iz dva razloga, odnosno svakako, predviđa Pecnik. Ako ne uspije na izborima, raspast će se odmah jer je napravljena samo radi grupiranja birača, a ne zbog nekog programskog razloga. Ako i uspije, odnosno jedna se osoba plasira u Europski parlament, pitanje je tko će to biti, HDSSB, Kujundžić ili netko treći, pa će se jednostavno posvađati.
'Najveći problem te grupe je nepostojanje vođe jer takvi desničari ne mogu surađivati kao jednaki. Mora se znati tko je vođa. A ovdje je svatko pomalo specijaliziran za nešto. To s takvim nazorima i osobama neće funkcionirati', ustvrdio je.
Politolog Davor Gjenero tvrdi da Savez nema šanse već zbog okolnosti u kojima je nastao, kao koalicija pred europske izbore na kojima se ne bira dovoljno zastupnika da bi ovako male stranke nekoga ubacile u Europarlament.
'Najbitnije je da se za ove europske izbore bira samo 11 zastupnika. Dakle ova koalicija, da bi uopće dobila jednog zastupnika, mora osvojiti sedam posto biračkog tijela, a to je s ovim strankama prilično neizvedivo. Osim HDSSB-a, dosta jake stranke, ali regionalno, ostale su uglavnom nepoznate i slabe. Jedino HRAST funkcionira uglavnom kao organizacija civilnog društva, a ne kao prava stranka. To znači da uspijeva mobilizirati i usmjeriti javnu raspravu oko neke teme, ali ne tako da bi se birači poistovjetili s drugim njihovim političkim stavovima', ocijenio je Gjenero za tportal.
Kada se provodi razmjerni model izbora, treba izbjegavati koalicije, tumači Gjenero, a za to mu je dokaz Njemačka u kojoj su predizborne koalicije zabranjene, pa izbori izgledaju logičnije nego u Hrvatskoj. 'Ozbiljni izborni sustavi i modeli, razmjerni kao njemački, zabranjuju predizborne koalicije jer one nepotrebno unose političku nestabilnost. Koaliranje je jedino postizborno, kada stranke, sukladno svojoj političkoj snazi, određuju s kim će formirati vlast', napominje.
Dodajmo da bi iz devetostranačkog saveza mogao ispati HSP ili ostati jedino Danijel Srb, kojem dio pravaša osporava predsjedništvo.
'Krajnje je neozbiljno, a samim time i politički neumjesno, što predstavnici drugih političkih opcija udruženih u takozvani Savez za Hrvatsku sudjeluju u obmanjivanju vlastitih potencijalnih glasača, znajući da se pitanje osobe koja predstavlja i zastupa Hrvatsku stranku prava rješava pri Ministarstvu uprave - realno je očekivati da će novoizabrano stranačko vodstvo HSP-a, izabrano voljom većine članova, predstavljano i zastupano po predsjedniku stranke Josipu Matkoviću, biti i upisano u registar političkih stranaka', priopćili su pravaši, smatrajući da je Josip Matković pravi predsjednik, a ne Srb.