Nakon što je u četvrtak stupila na snagu Vladina odluka o radnoj obvezi, rad u bolnicama se normalizirao, no iz Sindikata liječnika upozoravaju na izostanak naputaka o radu za vrijeme trajanja radne obveze
Ravnatelj zagrebačke Kliničke bolnice Merkur Dinko Škegro i sanacijski upravitelj KBC-a Zagreb Zlatko Giljević izjavili su Hini da, prema informacijama kojima raspolažu, doktori medicine izvršavaju sve poslove u cijelosti sukladno zaključenim ugovorima o radu, tako da je organizacija cjelokupnog rada uobičajena.
Škegro kaže da je samo jučer u KB Merkur obavljeno sedam operacija vena i kila te poručuje da su spremni 'promijeniti i raspored rada, ali da za to sada nema potrebe'. Što se tiče listi čekanja u KB Merkur, one su u listopadu povećane samo za neke operacije, poput operacija kile i vena, te ugradnje endoproteze kuka, na koju se, kaže Škegro, čeka između pet i šest mjeseci. U dijagnostici liste čekanja nisu posebno povećane, a neke su čak i smanjene. Za ultrazvuk dojke, abdomena i karotida u KB Merkur, kao i za CT čeka se manje nego u nekim mjesecima prije štrajka.
Ravnatelj očekuje da će se liste čekanja na dijagnostičke postupke u KB Merkur vrlo brzo vratiti na prijašnje stanje, a nehitne operacije se sada rade ubrzano, pa stabilizaciju lista čekanja očekuje kroz nekoliko tjedana.
I u KBC-u Zagreb na listama čekanja, bez obzira na štrajk, nije bilo značajnijih pomaka osim na Klinici za ortopediju, ističe sanacijski upravitelj Zlatko Giljević iznoseći podatke od prije dva tjedna. Dodaje i da slijedom toga stručne službe rade potrebne analize odstupanja.
Upitan za plaće koje su i ovoga mjeseca kasnile, Giljević kaže da su zaposlenicima KBC-a Zagreb plaće za listopad isplaćene, a štrajkašima umanjene sukladno evidenciji rada, prema odluci nadležnog ministarstva.
Sindikalni povjerenik u splitskom KBC-u Božo Bota upozorava da liječnici još uvijek čekaju upute od ministra zdravlja Rajka Ostojića kojega je Vlada zadužila 'za poduzimanje mjera i aktivnosti vezano uz uvođenje radne obveze'. Ministar Ostojić još uvijek nije donio nikakve mjere, samo je Vladinu odluku proslijedio ravnateljima, a oni su je dalje proslijedili zaposlenicima, kaže Bota te poručuje da 'liječnici ne znaju kako se radi medicina u radnoj obvezi, jer to nisu učili na fakultetu'.
U ugovoru o radu stoji samo osmosatno radno vrijeme. Tamo nije predviđeno koliko ćemo dnevno imati hitnih bolesnika, upozorava. Ističe i da što se tiče sindikata, štrajk nije završio. 'Štrajk nije gotov, njegov kraj može proglasiti samo sindikat, a ne Vlada', kaže Bota.
Iz Ministarstva zdravlja pak poručuju da je 'odluka o uvođenju radne obveze doktorima medicine u bolničkim zdravstvenim ustanovama, koju je Vlada donijela na sjednici u četvrtak, 14. studenoga, istoga dana proslijeđena sanacijskim upraviteljima i ravnateljima bolnica, koji su dužni organizirati rad u svojim ustanovama sukladno sklopljenim ugovorima o radu. Također su dužni kroz organizaciju rada smanjiti liste čekanja, koje su dodatno povećane zbog štrajka liječnika