Slučaj Kekin otvorio je pitanje zašto država njemu, ali i brojnim drugim umjetnicima koji dobro zarađuju plaća mirovinsko i zdravstveno osiguranje? Ministrica kulture poručuje da se ide u izmjenu pravilnika koji regulira to pitanje, a u detaljnijem priopćenju od ponedjeljka navodi da Ministarstvo to ipak ne može učiniti samo, već tek uz suglasnost svih strukovnih udruga
Ime Mile Kekina na popisu je umjetnika kojima država plaća mirovinsko i zdravstveno osiguranje. Istodobno, godišnji prihodi mu, prema imovinskoj kartici supruge, iznose preko 130 tisuća eura.
Hrvatska zajednica samostalnih umjetnika (HZSU) kaže da je sve u skladu s Pravilnikom o načinu i uvjetima za priznavanje prava samostalnih umjetnika. Kekin je član HZSU-a od 2002.
'Osim umjetničke, prolazio je financijske revizije. Međutim 2015. ukinuta je financijska revizija', navodi za RTL predsjednik Upravnog odbora HZSU-a Hrvoje Kovačević.
Kriteriji za svakog umjetnika su drugačiji. Odluke donosi peteročlano Povjerenstvo - njih troje iz strukovnih udruga, jedan iz spomenute zajednice i jedan iz Ministarstva kulture.
Što kaže Pravilnik?
'Prilikom podnošenja zahtjeva za stjecanje prava na uplatu doprinosa postoji maksimalni iznos koji trenutačno iznosi 21.852 eura godišnje. Odnosno, tu govorimo o prosječnoj zaradi u protekle tri godine prilikom upisa. Ali po sadašnjem Pravilniku, kad umjetnik stekne pravo na uplatu doprinosa, ne podnosi financijsko izvješće', dodaje Kovačević.
Po sadašnjem Pravilniku, to znači da ako je jedanput upisan, to je to. No pojašnjava - po sadašnjim prihodima Kekin ne bi imao pravo na plaćanje doprinosa. Na popisu se nalazi oko 1388 skladatelja, grafičkih dizajnera, glumaca, slikara, kazališnih redatelja... Godišnje se uplati po 9450 eura za svakog od njih pa ukupna cifra iznosi oko 13 milijuna eura.
Financijska revizija ukinuta za vrijeme Milanovića
Financijska revizija ukinuta je za vrijeme Milanovićeve vlade 2015. Točnije, izmjene Pravilnika, kojima je ukinuta, a ostala je samo umjetnička revizija, donesene su za vrijeme ministra kulture Berislava Šipuša.
Pravilnik se još jednom mijenjao, 2021., za vrijeme aktualne ministrice Nine Obuljen Koržinek, i to baš u segmentu revizije. Ali jedina promjena bila je u tome da se doda da 'samostalni umjetnik ima pravo na odgodu revizije i u slučaju nastanka ili proglašenja izvanrednih okolnosti (potresa, poplave, požara, epidemije, pandemije, ekoloških incidenata i katastrofa ili drugih okolnosti) koje su onemogućile ili prouzročile otežano obavljanje samostalne umjetničke djelatnosti', i to zbog pandemije covida.
Ministrica najavljuje izmjene Pravilnika
Brojni drugi glazbenici odbili su komentirati činjenicu da su među onima kojima građani plaćaju doprinose javnim novcem. Ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek za RTL Danas kaže da je većini umjetnika ta pomoć od velikog značenja, no postoje pojedinci koji puno zarađuju, ali nema načina obustave isplate doprinosa.
'U 2015. je ukinut u Pravilniku taj segment gdje se tražila financijska revizija. Dakle umjetnici moraju prolaziti i pokazati financijski cenzus samo kada ulaze u sustav, ali kada prolaze reviziju, gleda se ispunjavaju li umjetničke kriterije, a ukinuta je financijska revizija. Apsolutno treba donijeti novi zakon, novi pravilnik, da ne bi bilo nikakvih sumnji', kazala je ministrica.
Tijekom zadnjih godinu i pol je, kaže, odbila potpisati neka rješenja. 'Jer sam uvidom u dokumentaciju koju je Povjerenstvo priložilo uvidjela da nisu ispunjeni zakonski uvjeti za priznavanje doprinosa. To je sada na sudu. Ali mogu najaviti da će se vrlo brzo u proceduru pustiti prijedlog novog zakona', otkrila je.
Ministrica kulture kasnije se oglasila i priopćenjem, u kojem je prozvala i saborske zastupnice stranke Možemo. Dodala je da je slučaj Kekin zapravo jedna od rijetkih iznimki te da samo manji dio umjetnika zarađuje više od cenzusa koji je potreban za ostvarivanje doprinosa.
'Sadašnji zakonodavni okvir ne omogućuje Ministarstvu da samostalno izmijeni Pravilnik, nego se to može učiniti samo uz suglasnost svih strukovnih udruga okupljenih u Hrvatskoj zajednici samostalnih umjetnika', stoji, između ostalog, u priopćenju.
Tomašević: Ako se stavi ime Kekina, a ne spomenu drugi, jasno je o čemu se radi
Pitanje o opravdanosti plaćanja doprinosa Kekinu postavljeno je i zagrebačkom gradonačelniku Tomislavu Tomaševiću, nakon što je njegova kolegica Sandra Benčić otkrila podatak da Kekin po koncertu zarađuje 7000 eura.
'Apsolutno se slažem da se ta tema otvori i da se o njoj raspravlja. Ali ako se stavi ime Mile Kekina, a ne spomenu drugi umjetnici, jasno je o čemu se radi', odgovorio je Tomašević.