Američki državni tajnik John Kerry u ponedjeljak je izjavio da su dokazi o prošlotjednom napadu kemijskim oružjem 'neporecivi', optuživši sirijsku vladu za pokušaj prikrivanja i nagovješćujući da je SAD sve bliži mogućoj vojnoj intervenciji
'Ovim kukavičkim zločinom, ali i ciničnim pokušajem njegova prikrivanja, vrijeđa se naš osjećaj za temeljnu humanost', rekao je Kerry i ocijenio da informacije koje su do sada prikupljene, uključujući video snimke i izvješća s terena, ukazuju da je u Siriji upotrijebljeno kemijsko oružje.
'To je neporecivo', kazao je Kerry, ne optuživši direktno sirijsku vladu, ali je dao do znanja da nitko drugi ne može stajati iza tog napada.
U do sada najžešćem odgovoru na, kako se sumnja, napad kemijskim oružjem u srijedu u više četvrti Damaska, Kerry je kazao da predsjednik Barack Obama 'vjeruje da mora postojati odgovornost onih koji su spremni upotrijebiti najgnusnije oružje protiv najranjivijih'.
'Ono što smo vidjeli u Siriji prošli tjedan trebalo bi zgranuti savjest cijelog svijeta. Bit ću jasan: bezobzirni pokolj civila, ubijanje žena, djece i nevinih promatrača kemijskim oružjem je moralni blud', rekao je Kerry novinarima.
Kerry je vladu predsjednika Bašara al-Asada optužio da se ometanjem pristupa mjestu zločina UN-ovim inspektorima danima i granatiranjem tog područja ponaša kao da ima nešto za sakriti.
Ruski predsjednik Vladimir Putin u ponedjeljak je britanskom premijeru Davidu Cameronu kazao da još uvijek nema dokaza da je sirijski režim protiv pobunjenika upotrijebio kemijsko oružje, priopćio je ured za odnose s javnošću britanskog premijera.
U telefonskom razgovoru dvojice čelnika, Putin je kazao da 'nema dokaza niti o korištenju kemijskog oružja niti o tome tko bi bio odgovoran', doznaje se od glasnogovornika Downing Streeta.
Šef britanske vlade je kazao da postoji određena sumnja da iza napada stoji režim u Damasku te je izrazio sumnju u kapacitete pobunjenika da izvedu takav napad.
Podsjetio je i da je režim Bašara al-Asada pokrenuo ofenzivu golemih razmjera na područje gdje je izveden napad.
'Režim je također inspektorima UN-a ometao pristup mjestu navodnog kemijskog napada što nam daje za pomislit da nešto skriva', nastavio je Cameron.
Putin i Camerom su međutim potvrdili da nitko ne bi smio koristiti kemijsko oružje bez da međunarodna zajednica na to odgovori, o čemu su se u lipnju složili svi čelnici skupa G-8.
Konačni ulazak inspektora UN-a u područje Damaska u kojem je navodno korišten bojni otrov nije u ponedjeljak približio stajališta Rusije i Zapada oko Sirije i Moskva je upozorila da bi svaka vojna intervencija provedena bez dopuštenja Ujedinjenih naroda bila nezakonita.
Od 21. kolovoza kada je izveden, Zapad odgovornost za kemijski napad sa stotinama mrtvih pripisuje režimu sirijskog predsjednika Bašara al-Asada i istodobno u nekim zemljama sve su glasniji pozivi na neki oblik vojne intervencije, dok Moskva nastavlja braniti svog saveznika Asada i za napad optužuje ustanike.
'Zabrinut sam izjavama Pariza i Londona da bi NATO mogao intervenirati kako bi uništio kemijsko oružje u Siriji i to bez dopuštenja Vijeća sigurnosti UN-a. Taj je teren sklizak i opasan' i to je 'teško kršenje međunarodnog prava', rekao je u ponedjeljak šef ruske diplomacije Sergej Lavrov na hitno sazvanoj konferenciji za novinare.
Lavrov je u nedjelju navečer na to upozorio svog američkog kolegu Johna Kerryja, kojemu je rekao da bi posljedice moguće vojne intervencije bile 'iznimno teške' po Bliski istok i Sjevernu Afriku gdje su zemlje poput Iraka i Libije još nestabilne.
Rusija se oštro usprotivila 2003. američko-britanskoj vojnoj intervenciji u Iraku kojom je svrgnut predsjednik Sadam Husein, no oružje za masovno uništenje u Iraku nikada nije bilo pronađeno te se lažnim pokazala informacija koja je Londonu i Washingtonu bila povod za rat.
Godine 2011., Rusija je dopustila Zapadu vojnu akciju u Libiji tako što se suzdržala od veta na rezoluciju UN-a. No Moskva se nije suzdržala od iskazivanja ljutnje kada je zapadna koalicija rezoluciju o zoni zabrane leta iskoristila za bombardiranje vojnih položaja libijskog diktatora Moamera Gadafija, koji je u doba Sovjetskog Saveza bio saveznike Moskve.
Lavrov je u ponedjeljak podsjetio na teške posljedice tih prethodnih intervencija u regiji.