Ionako loši odnosi Indije i Kine dodatno su pogoršani nakon što je otkriveno da je Kina izgradila helidrom u Tibetu, 20-ak kilometara od granice s Indijom
Izgradnja helidroma prvenstveno je povezana s jačanjem položaja Kine na spornim teritorijima i omogućit će korištenje helikoptera u slučaju graničnih sukoba, prenosi ukrajinski vojni portal Militarnyi pisanje portala Radio Free Asia (RFA) koji se poziva na satelitske snimke Planet Labsa. Helidrom je izgrađen u Nyingchiju, u tibetanskom okrugu Zayul, 20-ak kilometara od sporne granice s indijskom državom Arunachal Pradesh. Završeni objekt ima uzletno-sletnu stazu od 600 metara i nekoliko hangara predviđenih za smještaj manjeg broja transportnih i borbenih helikoptera.
Helidrom je najnoviji dodatak kineskoj širokoj mreži vojnih instalacija u južnom dijelu Tibetanske autonomne regije, naglašavajući zabrinutost Pekinga za sigurnost duž graničnog područja. Valja napomenuti da je trenutno oko 1130 km granice između Kine i Indije sporno, jer Kina polaže pravo na teritorije južno od McMahonove linije, kolonijalne granice između Tibeta i Britanske Indije koja datira iz 1914. Treba napomenuti da su, unatoč činjenici da su obje zemlje članice BRICS-a, odnosi vrlo zategnuti zbog spornih teritorija.
Osim toga, obje zemlje gledaju jedna na drugu kao na potencijalne protivnike, posebice Indija, kako zbog graničnih zahtjeva, tako i zbog kineske agresivne politike u indo-pacifičkoj regiji. Osim granice Kine s indijskom državom Arunachal Pradesh, dvije države imaju još spornih graničnih točaka, pa je tako u lipnju 2020. u indijskoj regiji Ladak došlo do prvog oružanog sukoba dvije najmnogoljudnije zemlje u kojem je bilo poginulih u 45 godina. U upadu kineske vojske na indijski teritorij poginulo je 20 indijskih vojnika i čak 43 kineska.