Više od dva mjeseca nakon ostavke Miloša Vučevića, prethodne lutke na koncu Aleksandra Vučića u premijerskoj fotelji, na čelo srpske vlade dolazi nova marioneta. Ništa se drugo, naime, ne može zaključiti iz onoga što znamo o Đuri Macutu, iako u zraku visi pitanje koje postavlja srpska zdravstvena zajednica - što je jednom od najuglednijih endokrinologa u regiji ovo trebalo?
Izboru Đure Macuta za mandatara nove srpske vlade prethodila je gotovo mjesec i pol duga trakavica s 'konstatiranjem ostavke' Miloša Vučevića u srpskom parlamentu, a potom dva tjedna nagađanja iz Vučićeva dvorskog kruga o tome tko bi ga mogao naslijediti. Te prijevremeni izbori, te premijer iz dijaspore, te netko od bivših ministara, te nestranački kandidat koji bi pomirio Srbiju, zemlju razorenu dubokim podjelama izazvanih prije svega političko-medijskim trovanjem javnog mnijenja u režiji samog Vučića, ali ujedno obilježenu studentskim prosvjedima što ulaze u šesti mjesec.
Od svih navedenih kombinacija u fotelji mandatara završilo je prilično neočekivano ime - ugledni endokrinolog bez političkog iskustva. Macutova biografija profesionalno je besprijekorna: 62-godišnjak je 1999. doktorirao na Medicinskom fakultetu u Beogradu, a reproduktivnu medicinu i endokrinologiju specijalizirao u Ženevi, sjedištu Svjetske zdravstvene organizacije. Radi u Sveučilišnom kliničkom centru u Beogradu, objavio je ogroman broj međunarodno citiranih zdravstvenih radova te je član niza europskih i svjetskih endokrinoloških društava. Također predaje internu medicinu i endokrinologiju na Medicinskom fakultetu u Beogradu, a kao gostujući profesor i na Sveučilištu u Ateni te Medicinskom fakultetu u Skopju, zbog čega nosi i neformalnu titulu ponajvećeg stručnjaka za jajnike u regiji.
Od skupa naprednjaka do govora ćacijima
Politički se aktivirao tek početkom ove godine, svega nekoliko dana prije ostavke svog prethodnika Vučevića, kad se pojavio na skupu Srpske napredne stranke u Jagodini, gdje je inaugurirana Vučićeva ideja o tobožnjem svenarodnom pokretu koji bi ujedinio Srbiju. Macut je tom prilikom izjavio da nikad nije bio član nijedne stranke niti lobija, sve dok, kako je rekao, nije došlo do 'značajnog uzleta zdravstvenog sustava u Srbiji'. Obećao je angažirati svoj lik i djelo kako bi građani Srbije dobili 'najsuvremeniju dijagnostiku, najnovije terapijske postupke, mogućnosti liječenja, a djeci osigurali lijekove koji su od vitalnog značenja'.
Nakon Jagodine, još se dvaput pojavio u Vučićevu širem krugu - prvi put uoči velikog studentskog prosvjeda, kad je održao govor u Pionirskom parku, podržavši protivnike studentskog prosvjeda, samozvane 'studente koji žele učiti', popularnije zvane 'ćacije'. Drugi put se aktivirao na Vučićevu inauguralnom skupu spomenutog Pokreta za narod i državu, održanom u kući kralja Petra, danas državnoj rezidenciji. Unatoč tome što je sve prisutniji u blizini Vučića, kolege iz zdravstvenog miljea, koji zasad biraju ostati anonimni, ne mogu doći sebi od šoka zato što Macut napušta zdravstvo i odlazi često prljavim putem politike.
Struka u šoku, ali s velikim očekivanjima
'Ovo je stvarno iznenađenje. Šok. Ni nakon govora u Jagodini i nastupa u Pionirskom parku nisam mogao pretpostaviti da će biti imenovan mandatarom. Čovjek je do jučer normalno radio, liječio pacijente. Nisam ga čuo da govori o politici, osim jednom, kada je rekao da nije dobro što su studenti na ulicama i da se to pod hitno mora riješiti. Ako je uporan u politici, odnosno ako mu dopuste da bude toliko uporan kakav je u svom poslu, bit će dobro', kaže liječnik koji je radio s Macutom za provladin Blic. Drugi, potpisan kao endokrinolog, dodaje: 'Ne znam što mu je bilo, ali ne treba ga unaprijed osuđivati. Treba mu dati priliku i vjerovati da zna što radi. Mi kolege, odnosno struka, tek sada imamo velika očekivanja od njega', zaključuje, dodajući da će Macutov prvi zadatak, kao figure s obrazovnim iskustvom, sasvim sigurno biti vratiti studente u školske klupe.
Glasovi u javnosti bliski Vučićevim protivnicima, dakako, ocjenjuju da će Macut biti, kako za Deutsche Welle kaže Gojko Božović, pjesnik, izdavač i jedan od pokretača protuvladine inicijative ProGlas, tek još jedan Vučićev 'otpravnik poslova'. 'On predstavlja kontinuitet, a kontinuitet ove vlade je kontinuitet krize. Ne možete istim rješenjima naći rješenje', kaže Božović i dodaje da će odabir osobe 'iz orbite Srpske napredne stranke donijeti samo još veće podjele u društvu'.
Poziv stadu naprednjaka da se primiri
S druge strane, Božović skreće pozornost na to da je Vučić posljednjih dana ponešto zaoštrio retoriku prema prosvjednicima, izražavajući žaljenje što nije ranije i oštrije reagirao na 'obojenu revoluciju', ali istodobno najavljujući protuskup svojih simpatizera 12. travnja. Čini se da je u tim vrućim okolnostima imenovanje Macuta, koji evidentno nije sklon zapaljivoj retorici, a nema baš nikakvog političkog iskustva, prije svega poruka stadu Vučićevih naprednjaka da se primire. Među njima su se posljednjih tjedana, naime, mogli čuti pozivi na puno oštrije djelovanje države prema studentima i prosvjednicima na ulicama. Imenovanjem svježeg lica, neopterećenog unutarstranačkim frakcijama, Vučić kao da im poručuje - djelovat ćemo kad i kako ja kažem, a Macut će to, barem formalno, provesti u djelo.